Apple straciło w Chinach wyłączność na iPhone’a

Już wkrótce w Chinach nazwa iPhone nie będzie oznaczała tylko smartfonów firmy Apple. Pod tą nazwą można też kupić ekskluzywne etui do smartfonów, ponieważ firma z Cupertino utraciła właśnie wyłączne prawa do tej marki.

Chiny w unikalny dla siebie sposób podchodzą do znaków towarowych, zazwyczaj je ignorując, a jakby tego było mało, tamtejsze sądy bardzo często uznają, że zachodnie koncerny wcale nie mają wyłącznego prawa do używanych przez siebie znaków towarowych i tak właśnie jest z iPhonem.W 2012 roku chińska firma Xintong Tiandi zajmująca się produkcją skórzanych pokrowców dla smartfonów, euti na dokumenty itp., wytoczyła Apple proces o bezprawne jej zadaniem wykorzystanie marki iPhone, którą używa w swych produktach. Wprawdzie Apple już w 2002 roku złożyło wniosek o rejestrację tej nazwy, lecz w 2007 roku to samo zrobiło pekińskie przedsiębiorstwo, otrzymując w 2010 zgodę na używanie marki. Apple natomiast nie miało zatwierdzonego wniosku aż do 2013 roku, czyli Xintong Tiandi było pierwsze i sprawa trafiła do sądu. Ten uznał, że Apple nie udowodniło, że nazwa iPhone była znana w Chinach zanim producent etui złożył swój wniosek i odebrało firmie wyłączne prawa do tego znaku.

Oczywiście nie oznacza to, że Apple będzie musiało zmienić nazwę swego smartfona. Oba produkty należą bowiem do innych kategorii i nie będzie obawy, że mogą wprowadzać klienta w błąd, więc znaki handlowe nadal mogą być używane bez szkody dla obu firm.

Najtańsze pokrowce i etui do smartfonów

Nie są to jednak pierwsze problemy Apple w Chinach. Kilka lat temu okazało się, że koncern zapomniał zabezpieczyć nazwę iPad, która należała do firmy Proview Technology z Shenzhen. Musiał więc odkupić ją za 60 mln dolarów. Z kolei w ubiegłym miesiącu chiński rząd zablokował sklepy iTunes Movies oraz iBooks.

Źródło: Qz.comYou may also like...