Apple na celowniku Unii Europejskiej; sprawa dotyczy mobilnych portfeli

Unia Europejska uważa, że Apple naruszyło prawo, wykluczając rywali ze swego systemu płatności Apple Pay. Firma blokuje producentom mobilnych portfeli dostęp do sprzętu i oprogramowania.

Apple po raz kolejny zdenerwowało unijnych urzędników i może z tego powodu zapłacić niemałą karę. Unia Europejska wysłała bowiem firmie formalne “Oświadczenie o zastrzeżeniach” ze wstępnym poglądem, że Apple nadużył swojej dominującej pozycji w mobilnych portfelach na iOS.

Apple znowu zdenerwowało Unię Europejską

Komisja kwestionuje decyzję Apple, aby uniemożliwić twórcom aplikacji portfeli mobilnych dostęp do niezbędnego sprzętu i oprogramowania na swoich urządzeniach, z korzyścią dla jej własnego rozwiązania, Apple Pay” – czytamy w oświadczeniu. “Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń dotyczy tylko dostępu do danych wejściowych NFC, dla zewnętrznych twórców portfeli mobilnych do płatności w sklepach“.

Krótko mówiąc, firma z Cupertino nie chce dopuścić twórców mobilnych portfeli do korzystania z jej sprzętu oraz systemu płatności Apple Pay. Tym samym faworyzuje własną usługę. Unia uważa, że takie działanie prowadzi do zmniejszenia innowacyjności oraz ograniczenia konsumentom wyboru w zakresie portfeli mobilnych na iPhone’ach.

Na razie jest to dopiero wstępny etap postępowania antymonopolowego przeciwko Apple. Koncern ma teraz czas, by ustosunkować się do przedstawionych zarzutów. Firma już wydała oświadczenie w tej sprawie. Twierdzi, że będzie współpracować z Komisją, by zapewnić europejskim konsumentom dostęp do wybranej przez siebie opcji płatności w bezpiecznym środowisku.

Jeśli Unia Europejska stwierdzi, że faktycznie doszło do naruszenia prawa, może nałożyć na firmę karę. Jej wysokość może wynieść maksymalnie 10 procent globalnych przychodów (36 mld dolarów). W praktyce jednak takie kary są znacznie niższe.

Unia Europejska coraz aktywniej próbuje ograniczyć potęgę dużych koncernów technologicznych. W ostatnich tygodniach uchwalono bowiem dwa ważne akty prawne, mające przeciwdziałać negatywnym skutkom cyfrowych molochów. Jednym z nich jest Ustawa o Usługach Cyfrowych (DSA), zmuszająca firmy do ściślejszej kontroli szkodliwych treści na swoich platformach. Drugi to Ustawa o Rynkach Cyfrowych (DMA), mająca na celu wyrównanie szans biznesowych. Umożliwia mniejszym firmom konkurowanie z największymi korporacjami.

Apple

Źródło

You may also like...