Luka w iOS 13 zapewnia dostęp do naszych loginów i haseł

Beta testy iOS 13 pozwoliły wykryć poważny błąd. Umożliwiał bowiem nieautoryzowany dostęp do haseł i loginów zapisanych w pamięci telefonu.

Każde oprogramowanie zanim trafi na rynek, powinno przejść długi proces testów, który pozwoli upewnić się, że wszystko z nim w porządku. I nie chodzi tylko o poprawne funkcjonowanie, ale też luki, które mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

O tym jak ważne są beta testy, przekonuje nas przykład platformy iOS 13, która jesienią trafi w ręce użytkowników. Najnowszy system Apple testowany jest już od kilku miesięcy i właśnie dzięki temu sprawdzianowi udało się wykryć istotną lukę. Błąd w oprogramowaniu umożliwiał nieautoryzowany dostęp do loginów i haseł przechowywanych w telefonie.

Na szczęście zagrożenie nie było aż tak poważne jak można by sądzić. Aby wykorzystać lukę, haker musiałby najpierw uzyskać dostęp do telefonu i odblokować go. Oczywiście istnieje szansa, że mógłby to zrobić zdalnie, dlatego programiści Apple już zajęli się tym problemem i rozwiążą go w kolejnej wersji beta.

Użytkownicy powinni jednak zachować ostrożność i do momentu załatania luki, lepiej nie instalować bety iOS 13. Haker raczej nas nie zaatakuje, ale znajomy mógłby nam dla żartu wyciąć jakiś numer, wykorzystując wspomnianą lukę. Jeśli przejąłby hasło do mediów społecznościowych, to mógłby narobić problemów i wstydu.

iOS 13

Źródło: Appleinsider.com

You may also like...