Apple ukarane za kradzież książek

Apple pozywa firmy o naruszenie patentów, tymczasem sam bardzo często narusza prawa innych firm. Na szczęście nie uchodzi mu to bezkarnie.

W marcu bieżącego roku 22 chińskich autorów książek, pozwało do sądu Apple, zarzucając koncernowi naruszenie praw autorskich.Grupa pisarzy oskarżyła kalifornijski koncern o publikację bez ich zgody 59 książek, udostępnionych w usłudze iBooks. Sąd w Pekinie wydal właśnie wyrok w tej sprawie. Na Apple nałożono grzywnę w wysokości 165,000 dolarów. Wyrokiem sądu, pieniądze zostaną przekazane ośmiu autorom oraz dwóm wydawnictwom, których prawa autorskie zostały naruszone.

Początkowo pisarze domagali się co najmniej 10 milionów yuanów odszkodowania, jednak sąd zmniejszył sumę roszczeń do 1,03 miliona yuanów. Wcześniej nakazał firmie zapłacę 520 tysięcy yuanów dla wydawcy chińskiej encyklopedii, aczkolwiek koncern odwołał się od tej decyzji.

Prawdopodobnie od kolejnego wyroku również będzie się odwoływał, choć zapłacenie tak skromnej kwoty, nie byłoby dla Apple żadnym problemem. Tylko w ostatnim kwartale przychody koncernu z chińskiego rynku wyniosły 5,7 miliarda dolarów i reprezentują aż 16 procent wszystkich przychodów giganta.

Źródło: WSJ.com

You may also like...