Apple utrudnia zakup używanych iPhone’ów

Z niewiadomych powodów Apple zlikwidowało witrynę iCloud Activation Lock. Strona była niezwykle przydatna, gdyż pozwalała sprawdzić, czy używany iPhone, którego chcemy akurat kupić, nie jest przypadkiem kradziony.

Duże koncerny wykonują czasem posunięcia zupełnie niezrozumiałe dla przeciętnego konsumenta i tak właśnie postąpiło Apple, które wyłączyło internetową witrynę o nazwie iCloud Activation Lock.Jak wiemy, iPhone’y posiadają zabezpieczenie, które blokuje dostęp do konta iCloud w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu. Tymczasem na aukcjach można znaleźć wiele kradzionych telefonów tej firmy, których sprzedawcy wspominają wprawdzie o blokadzie, zapewniając jednak, że jej usunięcie nie jest problemem.

Dotychczas osoba planująca zakupić używanego iPhone’a, mogła wejść na stronę iCloud Activation Lock i sprawdzić, czy ten egzemplarz nie jest przypadkiem zablokowany, a więc czy nie jest kradziony lub czy dane nie zostały z niego wymazane. Niestety strona właśnie przestała działać, co powoduje wielki problem dla wszelkiego rodzaju komisów, lombardów czy też po prostu osób handlujących używanymi telefonami, które już nie są w stanie ich sprawdzać.Apple nie tłumaczy dlaczego strona została usunięta, radzi jedynie osobom, które kupują używane iPhone’y, by dokonywały teraz sprawdzenia ręcznego, po włączeniu sprzętu. Problem w tym, że procedura ta działa tylko w przypadku osobistego kontaktu ze sprzedawcą i nie można jej zastosować w przypadku zakupu telefonu online.

To może poważnie ograniczyć rynek używanych telefonów, ale być może o to właśnie chodziło i Apple chce w ten sposób zmusić klientów do korzystania wyłącznie z usług autoryzowanych sprzedawców.

Źródło: Phonearena.com

You may also like...