Apple wstrzymuje sprzedaż starszych modeli smartfonów

Apple zmienia swą strategię dotyczącą rynku Indii. Firma wstrzymuje sprzedaż starszych modeli smartfonów, skupiając się na urządzeniach przynoszących największe zyski.

Apple już od dłuższego czasu próbuje podbić rynek Indii, ale idzie jej to raczej średnio. Koncern próbuje bowiem rywalizować w segmencie tanich urządzeń, oferując mieszkańcom tego kraju budżetowe modele z serii 6 oraz SE. Problem w tym, że ze względu na dość wysokie ceny nie są konkurencyjne w porównaniu do urządzeń z Androidem, więc sprzedają się raczej słabo. Najtańszym z oferowanych tam modeli jest iPhone 6s, który w przeliczeniu kosztuje 103 euro. To jednak wciąż dużo więcej niż klient płaci za sprzęt z systemem Google.

Firma z Cupertino postanowiła więc całkowicie zmienić strategię marketingową dotyczącą tego rynku. Wycofuje z niego najtańsze i najstarsze modele takie jak iPhone 6, 6 Plus 6s Plus oraz iPhone SE. Koncern uznał, że nie będzie dłużej skupiał się na zapewnieniu klientom jak najszerszej oferty, lecz zaoferuje im sprzęt przynoszący największe zyski. Pozbycie się z oferty najtańszych modeli ma więc dużo sensu, gdyż dochody z każdego sprzedanego modelu były znikome.

Częścią nowej strategii jest także zmniejszenie liczby indyjskich dystrybutorów z dotychczasowych pięciu do zaledwie dwóch. Podjęto również decyzję o ograniczeniu rabatów dla tych firm, aby wzmocnić postrzeganie marki jako premium.

Nowa strategia to sygnał, że Apple bardzo poważnie traktuje indyjski rynek i liczy na to, że uda się go podbić. Pomoże jej w tym także nadchodzący system iOS 13. Będzie to pierwsza wersja tej platformy zlokalizowana dla klientów z tego kraju. Będzie miała wbudowaną obsługę 22 indyjskich narzeczy, a także pełne wsparcie Indii w aplikacji Apple Maps oraz obsługę w Siri lokalnego języka.

Apple

Źródło: Economictimes.indiatimes.com

You may also like...