Apple zapłaci 440 mln odszkodowania

Firma VirnetX może wzbogacić się o 440 mln dolarów. Tyle zapłaci jej Apple za naruszenie patentów związanych z technologią FaceTime. To znacznie więcej niż żądała.

Duże koncerny technologiczne często mają problemy z patentowymi trollami, którym muszą płacić olbrzymie odszkodowania. Tym mianem określa się przedsiębiorstwa, które niczego same nie produkują, lecz kupują patenty. Następnie pozywają firmy wykorzystujące chronioną technologię.

Takim trollem jest VirnetX, które za cel obrało sobie Apple i walczy z nim o niemałe pieniądze. Pozwało amerykański koncern o nielegalne wykorzystywanie technologii związanych z FaceTime. Proces toczy się już od jakiegoś czasu i w zeszłym roku firma z Cupertino miała zapłacić 302,4 mln dolarów. Apple się jednak odwołało i na kolejnej rozprawie, sąd w Teksasie nie tylko odrzucił wszystkie wnioski producenta smartfonów, ale też podwyższył kwotę odszkodowania do 439,7 mln dolarów.

Wyrok nie jest na razie prawomocny, więc firma na pewno będzie się od niego odwoływać. Sprawa jest niezwykle interesująca, gdyż amerykański Urząd Patentowy, już jakiś czas temu unieważnił wszystkie patenty należące do VirnetX, ale to nie zakończyło procesu.

Apple nie byłoby pierwszą firmą, od której VirnetX wywalczyło odszkodowanie. Jakiś czas temu Microsoft zapłacił jej 200 mln dolarów.

Apple

Źródło: Engadget.com

You may also like...