Nawigacja dla niedowidzących ułatwi samodzielne poruszanie się
Jeden z inżynierów koncernu Honda opracował system nawigacji o nazwie Ashirase. To wynalazek stworzony dla niedowidzących, który ułatwi im samodzielne poruszanie się.
Osoby niedowidzące mają spory kłopot z samodzielnym poruszaniem się i zazwyczaj potrzebują pomocy innej osoby. Powstają jednak nowinki technologiczne, dzięki którym ich życie może w niedalekiej przyszłości stać się znacznie łatwiejsze, dając im większy poziom samodzielności.
Ashirase zapewni więcej samodzielności
Jednym z takich wynalazków jest system nawigacji o nazwie Ashirase, który opracował jeden z inżynierów japońskiego koncernu Honda. Projekt stworzony w ramach prowadzonego przez firmę inkubatora pomysłów Ignition, jest systemem nawigacji mocowanym na stopie. Dzięki niemu osoby niedowidzące będą mogły wykorzystywać do nawigacji własne nogi, zamiast telefonów komórkowych czy innej wizualnej pomocy.
Ashirase to niewielki moduł zakładany bezpośrednio na stopę za pomocą specjalnej silikonowej uprzęży. Urządzenie łączy w sobie funkcję sensora ruchu oraz elektronicznego kompasu, który współpracuje z dedykowaną aplikacją do nawigacji, stworzoną na smartfona.
Gdy użytkownik zaprogramuje w telefonie trasę, którą chce się udać, wówczas gadżet za pomocą wibracji będzie wskazywał kierunek oraz nadawał tempo chodu. Na przykład “krok do przodu” powoduje drania pod czubkiem stopy. Natomiast “skręć w lewo lub prawo”, ociera odpowiednią stronę obu stóp. Prędkość z jaką wibrują wkładki wskazuje natomiast na bliskość zakrętu lub przeszkody.
Nawigacja za pomocą stopy
Ideą systemu jest umożliwienie użytkownikom pozostawania bardziej świadomym otoczenia podczas chodzenia. Zamiast wielokrotnego zatrzymywania się, aby sprawdzić wskazówki na smartfonie, będą mogli używać do nawigacji własnych stóp.
Obecnie prototypy wstawek można używać tylko w trampkach z niską cholewką i eleganckich butach. Firma zapowiada jednak zmodyfikowanie wstawek, aby dało się używać ich w innych modelach obuwia. Ich funkcjonalność na razie jest też nieco ograniczona, gdyż opiera się na API Map Google, zamiast na źródle map HD. Oznacza to, że w początkowej fazie urządzenie może nie działać w pomieszczeniach zamkniętych, jak centra handlowe lub hotele. Szlaki turystyczne, parki oraz inne tereny publiczne powinny być jednak w pełni dostępne.
Firma chce w październiku lub listopadzie udostępnić testerom betę systemu Ashirase. Użytkownicy z Japonii otrzymają za darmo wkładki oraz aplikację i będą mogli je testować przez tydzień, dzieląc się opiniami. Komercyjna wersja produktu powinna być gotowa na październik przyszłego roku i będzie z niej można korzystać w ramach miesięcznego abonamentu kosztującego około 18-27 dolarów.
Technogadżet w liczbach