Hyundai nie pozwoli zostawić dziecka w samochodzie

Standardowym wyposażeniem aut firm Hyundai i Genesis staną się wkrótce sensory obecności dla tylnej kanapy. Dzięki nim kierowca nie zapomni o przewożonym dziecku.

Każdego roku w mediach pojawia się wiele historii o rodzicach, które zapominają o dziecku pozostawionym w samochodzie. Nie zawsze jest to działanie celowe, czasem po prostu rodzic zabiegany z powodu pracy zapomina o dziecku, co może skończyć się dla niego tragicznie. Wiele takich sytuacji kończyło się zgonem maluchów z powodu gorąca, ponieważ pozostawione na słońcu auto zmieniało się w piekarnik.

Hyundai przypomni o pozostawionym dziecku

Oczywiście na rynku istnieją różnego rodzaju sensory, które przypomną nam o pozostawionym dziecku. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż trzeba pamiętać o ich przyczepieniu do fotelika, nie mówiąc o regularnym ładowaniu baterii. Byłoby znacznie prościej, gdyby stały się standardowym wyposażeniem samochodu, tak jak czujnik zajętości miejsca sprzężony z pasami bezpieczeństwa.

Dobrą wiadomością jest to, że wkrótce takie sensory staną się standardowym wyposażeniem aut marek Hyundai i Genesis. Koreański koncern potwierdził, że od teraz technologia informująca o obecności człowieka na tylnym kanapie, będzie standardowo dostępna w jego autach.

Technologia ROA będzie oferowana w dwóch wersjach; podstawowej oraz bardziej zaawansowanej technologicznie. Pierwsza wykorzysta system logiczny automatycznie rejestrujący otwarcie tylnych drzwi przed uruchomieniem silnika. Po zatrzymaniu auta, system przypomni kierowcy o sprawdzeniu tylnej kanapy, wyświetlając odpowiedni komunikat na ekranie w desce rozdzielczej.

Hyundai

Takie rozwiązanie będzie standardowo dostępne w modelach Palisade, Santa Fe/Santa Fe HEV, Sonata/Sonata HEV, Elantra/Elantra HEV i 2022 Tucson.

Standardowe wyposażenie wielu modeli

Bardziej zaawansowana wersja nazywa się Ultrasonic ROA i również wykorzysta system wykrywający otwarcie drzwi. Dodatkowo znajdziemy tu jednak ultradźwiękowej sensory wykrywające ruch na tylnym siedzeniu spowodowany przez dziecko lub psa. Gdy technologia zauważy, że ktoś nadal znajduje się na tylnej kanapie, wówczas użyje klaksonu oraz wyśle powiadomienie na smartfon właściciela poprzez Blue Link.

Hyundai

Bardziej zaawansowana wersja technologii pojawi się jako opcjonalne wyposażenie w modelach Genesis GV80 i Genesis G80 oraz we wszystkich pojazdach marki Hyundai.

Źródło

You may also like...