Autorzy pierwszego zdjęcia czarnej dziury zarobili miliony dolarów

Zespół naukowców odpowiedzialnych za pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, zarobił 3 mln dolarów. Otrzymał ją w ramach tzw., “Oskarów nauki”, sponsorowanych przez Dolinę Krzemową.

Wiosną bieżącego roku dokonano przełomowego osiągnięcia w dziedzinie astronomii. Grupie naukowców, przy pomocy teleskopu Event Horizon udało się po raz pierwszy w historii sfotografować czarną dziurę. Ten najbardziej tajemniczy obiekt istniejący we wszechświecie, wciąż jest dla naukowców całkowitą zagadką. Istnieje wprawdzie wiele teorii dotyczących jego przeznaczenia bazujących m.in., na teoriach Alberta Einsteina. Jednak tak naprawdę wiedza opiera się niemal wyłącznie na spekulacjach. Pierwsza w historii fotografia, może więc stać się niezwykle pomocna w dalszym badaniu tego fenomenu. Umożliwi bowiem badaczom lepsze zrozumienie praw fizyki rządzących wszechświatem.

Naukowcy odpowiedzialni za wykonanie zdjęcia, z pewnością ucieszą się nie tylko z dokonanego osiągnięcia, ale też pieniędzy jakie z tego tytułu wpłyną na ich konta. Zespół wygrał bowiem nagrodę Breakthrough Prize w ramach tzw., “Oskarów nauki”, która wynosi 3 mln dolarów. Kwota ta będzie podzielona na 347 naukowców, którzy brali udział w tym niezwykłym projekcie. Dodam, że konkurs sponsorowany jest przez szefów największych firm z doliny Doliny Krzemowej. Wśród sponsorów znajdziemy m.in., dyrektora Facebooka Marka Zuckerberga oraz współzałożyciela Google Sergey’a Brina. Nagrody przyznawane są za największe osiągnięcia z takich dziedzin, jak nauki przyrodnicze, fizyka oraz matematyka.

Ciekawostką jest to, że dane stojące za tworzeniem obrazu były równe liczbie selfie, które 40 000 osób musiałoby zrobić w ciągu swojego życia.

zdjęcie czarnej dziury

Źródło

You may also like...