Amerykańscy prokuratorzy wszczynają śledztwo przeciwko Facebookowi

Prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James, poinformowała o wszczęciu śledztwa przeciwko portalowi Facebook. Sprawa dotyczy naruszenia przepisów antymonopolowych.

Facebook w ostatnim czasie ma całą masę problemów. Całkiem niedawno amerykańska FTC nałożyła na niego grzywnę w wysokości 5 mld dolarów, w związku z naruszaniem prywatności użytkowników. Unijne organa również przyglądają się działaniom koncernu w tej materii i również planują nałożenie na niego podobnej grzywny. A na tym się kłopoty serwisu nie kończą, gdyż kolejne uderzenie mogą szykować amerykańscy prokuratorzy generalni.

Letitia James, prokurator stanu Nowy Jork potwierdziła dziś wszczęcie wielostanowego śledztwa wobec amerykańskiego portalu. Sprawa dotyczy zarzutów naruszenia przepisów antymonopolowych. Do śledztwa dołączą również prokuratorzy generalni Colorado, Florydy, Iowa, Nebraski, Karoliny Północnej, Ohio, Tennessee oraz Dystryktu Columbia. Śledztwo skupi się na dominacji portalu w branży oraz potencjalnego antykonkurencyjnego zachowania wynikającego z tej dominacji.

Na chwilę obecną nie ujawniono żadnych konkretów prowadzonego śledztwa, ale skoro zajmuje się nim aż tylu prokuratorów, zarzuty muszą być poważne. Sam portal nie skomentował jeszcze całej sprawy.

Wiemy jednak, że Facebook nie będzie jedyną firmą, wobec której toczy się śledztwo związane z wykorzystywaniem dominującej pozycji. Niedawno pojawiła się informacja, że 30 prokuratorów generalnych zamierza w podobnej sprawie zająć się koncernem Google. Oczekuje się, że śledztwo zostanie zapowiedziane już w najbliższy poniedziałek, a poprowadzi je prokurator generalny stanu Teksas. W przypadku firmy z Mountain View, działania skupią się na rynkach cyfrowej reklamy oraz możliwych działaniach szkodzących klientom.

Facebook

Źródło

You may also like...