Najpotężniejszy procesor Huawei ma wbudowany modem 5G

Huawei pokazało swój najnowszy procesor przeznaczony do urządzeń mobilnych. Zgodnie z nowymi trendami, Kirin 990 posiada już wbudowany modem 5G.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, koncern Huawei zaprezentował dziś na targach IFA 2019, najnowszą generację procesora Kirin. Nowy model nazywa się Kirin 990 i powstał dla topowych modeli urządzeń, którym zaoferuje nie tylko wyższą wydajność, ale też technologię łączności 5G.

Nowy układ nadal bazuje na litografii 7 nm, którą zastosowano również w poprzedniku. Korzysta jednak z nowego procesu 7nm FinFET Plus EUV, stosowanego przez tajwańską firmę TSMC. Ten sam proces wykorzystywany jest do produkcji najnowszego układu Apple A13, który znajdzie się w tegorocznych modelach iPhone’ów.

Chipset jest w układzie 2+2+4. Składa się 2 tzw. dużych rdzeni Cortex-A76 @2.86GHz, zajmujących się najbardziej wymagającymi zadaniami, a wspierają go w nich dwa średnie rdzenie Cortex-A76 @2.36GHz, Natomiast cztery małe rdzenie Cortex-A55 @1.95GHz przeznaczone są do najmniej wymagających zadań. Jego konstrukcja jest o 26% mniejsza od Snapdragona 855 oraz o 36% mniejsza od Exynosa 9820. Procesor jest też wydajniejszy od rywali. Według Geekbencha jego wydajność jest o 10% wyższa w teście jednego rdzenia oraz o 9% w teście wielu rdzeni.

Nowy Kirin 990 jest wydajniejszy od rywali

Nowy proces produkcji pozwolił także zmniejszyć zużycie energii układu, w porównaniu do konkurencyjnego Qualcomma. Dwa duże rdzenie zużywają o 12% mniej energii, natomiast w przypadku średnich i małych rdzeni jest to odpowiednio 35% i 15%.

Procesor dysponuje tą samą jednostką graficzną Mali-G76 GPU co Kirin 980, lecz ma ona teraz 16 rdzeni. Zastosowano w niej również inteligentną pamięć cache, opracowaną specjalnie dla zapewnienia optymalnej wydajności w grach. Poprawiono również o 15% transfer danych pomiędzy GPU i pamięcią DDR, natomiast zużycie energii przez pamieć zmniejszono o 12%. Dzięki tym zabiegom, układ jest o około 6 procent szybszy w operacjach graficznych od konkurencyjnego Adreno 640 stosowanego przez Qualcomma.

Kirin 990

Konstruktorzy procesora Kirin 990 położyli duży nacisk na sztuczną inteligencję. Dlatego układ posiada cztery jednostki NPU zbudowane w oparciu o nową architekturę Da Vinci. Znacznie efektywniej zarządzają one działaniem całego sprzętu. Pozwoliło to nie tylko podnieść wydajność, ale również zmniejszyć zużycie energii całego systemu.

Układu NPU współpracują także z procesorem obrazu ISP, zapewniając nie tylko lepszą jakość wykonywanych zdjęć, ale też oferując dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest Dual Domain, która zmniejsza szumy na zdjęciach oraz filmach wideo. A jeśli już jesteśmy przy filmach, to nowy układ pozwala nagrywać wideo 8K HDR przy prędkości 30 klatek.

Dodatkowym wyposażeniem procesora jest także koprocesor Kirin A1. Zajmuje się m.in., obsługą łączności Bluetooth. dekodowaniem audio oraz aplikacjami o bardzo niskim poborze mocy.

Pierwsze smartfony które będą miały na pokładzie procesor Kirin 990 pojawią się już w październiku. Znajdziemy go najpierw w modelach Huawei Mate 30 oraz 30 Pro, a potem trafi również do innych urządzeń.

Kirin 990

Źródło

You may also like...