Backup iOS 10 mniej bezpieczny niż w iOS 9

Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że backup danych w systemie iOS 10 znacznie słabiej chroni nasze informacje w porównaniu do iOS 9. Sprawny haker może bowiem łatwo się do nich dostać.

Każdy posiadacz komputera doskonale wie, że archiwizacja danych to podstawa, gdyż dzięki temu chronimy ważne dla nas pliki przed utratą, spowodowaną np. awarią dysku twardego.Nie inaczej jest w przypadku smartfonów, które również oferują możliwość zrobienia kopii zapasowej posiadanych danych i taką funkcję oferuje m.in. system iOS. Niestety w przypadku najnowszej jego wersji iOS 10, dane nie są tak dobrze zabezpieczone, jakbyśmy tego oczekiwali.

Eksperci z firmy Elcomsoft twierdzą, że iOS 10, znacznie słabiej chroni kopię bezpieczeństwa, od systemu iOS 9. Specjaliści odkryli, że weryfikacja hasła chroniąca backup w iOS 10 może zostać pokonana metodą brute force. Dzięki temu, haker dostanie się do danych 2500 razy szybciej niż w poprzedniej wersji systemu. Pominięto też kilka systemów kontroli zabezpieczeń, które zostały wprowadzone w iOS 9.

Z kolei ekspert Per Thorsheim odkrył, że Apple zmieniło algorytm hashowania hasła na znacznie słabszy, z SHA1 na SHA256. W ten sposób można je łatwo odgadnąć wspomnianą już metodą brute force i wystarczy do tego zadania zwykły procesor znajdujący się w domowym pececie. Dobrą wiadomością jest to, że haker który próbowałby się dostać do naszych danych, musiałby mieć fizyczny dostęp do smartfonu. Jego kradzież nie jest jednak dużym wyzwaniem.

Apple na szczęście już zareagowało na problem i zapowiedziało wypuszczenie aktualizacji, która znacznie podniesie poziom zabezpieczeń systemu.

Źródło: Elcomsoft.comYou may also like...