Barmani zostaną zastąpieni przez roboty

Roboty przejmują coraz więcej zadań wykonywanych przez ludzi. Kilka dni temu pisałem, że pracują w australijskich kopalniach prowadząc wywrotki, a już niebawem spotkamy robota w roli barmana.

To bynajmniej nie jest, ponieważ James (Joint Action in Multimodal Embodied System) to jeden z pierwszych robotów stworzonych po to, by przejęły rolę barmana w popularnych pubach. Maszyna nie tylko dostarczy konsumentowi zamówiony drink, lecz także zareaguje jeśli jakiś klient będzie próbował ominąć kolejkę.

Bardzo ciekawy jest sposób tworzenia oprogramowania dla Jamesa. Otóż do jego banków pamięci załadowano nagrania z kamer systemu bezpieczeństwa, pochodzących ze szkockich oraz niemieckich barów, dzięki czemu maszyna dokładnie wie jak powinna wykonywać swe obowiązki, bezbłędnie wyłapując klientów którzy chcą coś zamówić, a następnie dostarczy im określony drink. Co ciekawe, można z nim też porozmawiać, choć naturalnie nie będzie to konwersacja na poziomie, jaką może prowadzić żywy barman, ale w końcu to tylko robot.

Projekt James jest wciąż w fazie rozwoju i zakończenie prac planowane jest na styczeń przyszłego roku, kiedy to rozpoczną się pierwsze testy. Jeśli maszyna się spisze, może to oznaczać, że już w niedalekiej przyszłości, barmani będą musieli poszukać sobie nowej pracy.

Źródło: Inf.ed.ac.uk

You may also like...