Chińska alternatywa dla GPSu zostanie ukończona w przyszłym roku
W połowie przyszłego roku ostatecznie zakończą się prace nad chińskim GPS. W czerwcu na orbitę trafią dwie ostatnie satelity systemu Beidou.
Chiński rząd potwierdził właśnie, że już w przyszłym roku oficjalnie zakończą się prace nad własnym systemem satelitarnej nawigacji o nazwie Beidou. Na czerwiec zaplanowano bowiem umieszczenie na orbicie dwóch ostatnich satelitów. Oczywiście zanim będzie w pełni dostępny może minie jeszcze sporo czasu, jednakże etap rozmieszczania sprzętu zostanie już zakończony.
Obecny system Beidou jest już trzecim etapem tworzenia sieci, po tym jak poprzednie satelity wycofano z eksploatacji w 2012 roku. Łącznie sieć będzie liczyła 24 satelity, dostarczając usługi nawigacyjne oraz lokalizacyjne dla chińskiego rządu oraz obywateli. Warto dodać, że główny rdzeń systemu ukończono już w tym miesiącu, lecz ostatni etap zakończy się dopiero za kilka miesięcy. Pełne uruchomienie nowego systemu nie odbędzie się jednak wcześniej niż w 2035 roku.
Jeśli Chińczykom uda się uruchomić własny system, będzie to czwarty globalny system nawigacji satelitarnej, po amerykańskim GPS’ie, rosyjskim GLONASS oraz europejskim Galileo. Ten ostatni uruchomiono pod koniec 2016 roku, a jego największą zaletą jest mniejszy promień błędu. Wynosi on 1 m na otwartej przestrzeni i około 10 cm na częstotliwości płatnej. Dzięki czemu lokalizacja odbywa się z dużo większą dokładnością. W przyszłym roku powinien osiągnąć pełną wydajność operacyjną.
Technogadżet w liczbach