Beta systemu Android 12 już dostępna do pobrania
Google oficjalnie udostępniło betę najnowszej platformy Android 12. Na razie można ją pobrać tylko na kilka modeli smartfonów, takich firm jak Asus, Nokia, czy Xiaomi.
Coraz dłuższymi krokami zbliża się premiera najnowszej wersji mobilnej platformy Google, mianowicie Android 12. Już od pewnego czasu słyszymy o zmianach, jakie się w niej pojawią, a teraz możemy je samodzielnie przetestować, pod warunkiem rzecz jasna, że posiadamy odpowiedni sprzęt.
Android 12 trafił do użytkowników
Beta tradycyjnie pojawiła się najpierw na własne urządzenia koncernu z Mountain View, a więc smartfony z rodzin Nexus oraz Pixel. Udostępniono ją jednak także na urządzenia innych producentów i pobierzemy ją także na następujące modele:
ASUS ZenFone 8
Nokia X20
OnePlus 9 and 9 Pro
OPPO Find X3 Pro
TCL 20 Pro 5G
Vivo iQOO 7 Legend
Xiaomi Mi 11, M11 Ultra, Mi 11i, Mi 11X Pro
ZTE Axon 30 Ultra 5G
Co nowego pojawi się w nadchodzącej aktualizacji? Przede wszystkim możemy oczekiwać całkowitej zmiany designu systemu, począwszy od kolorystyki, poprzez kształty, aż po światło i ruch. W rezultacie nowa wersja systemu stała się bardziej wyrazista, dynamiczna i osobista niż kiedykolwiek wcześniej.
Android 12 zapewnia więcej opcji personalizacji telefonu, za pomocą niestandardowej palety kolorów i przeprojektowanych widżetów. System wyposażono w funkcję ekstrakcji kolorów, który wyciąga je z wybranej przez użytkownika tapety, określając automatycznie która barwa jest dominująca. Następnie dostosowuje wygląd interfejsu, wykorzystując te kolory, używając ich m.in., w ekranie blokady, pasku powiadomień, suwaku głośności, widgetach itp.
Programiści dodali do systemu więcej interaktywnych elementów, które podnoszą atrakcyjność systemu. Na przykład gdy odrzucimy powiadomienie wyświetlone na ekranie blokady, wówczas zegar stanie się większy. Uproszczono także interakcję i przeprojektowano podstawy systemu, by korzystanie z telefonu było bardziej płynne i wydajniejsze.
Z nowym Androidem urządzenia są szybsze i bardziej responsywne, a przy tym zużywają mniej energii. Osiągnięto to poprzez ulepszenia, takie jak skrócenie o 22 procent czasu procesora potrzebnego do podstawowych usług systemowych. A także zmniejszenie o 15 procent wykorzystania dużych rdzeni procesora.
Nowe opcje szybkich ustawień
Przebudowano również menu szybkich ustawień, które obejmuje obecnie Google Play i Home Control, a jednocześnie nadal pozwala na personalizację ustawień. Dzięki temu wszystko czego potrzebujemy możemy mieć łatwo dostępne w jednym miejscu. Możemy też łatwiej korzystać z pomocy Google i tak dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania wywoła Asystenta, który wykona połączenie, otworzy aplikacje lub przeczyta nam artykuł ze strony.
Koncern zadbał również o bezpieczeństwo i ochronę prywatności. System zapewnia więc większą kontrolę nad dostępem aplikacji do naszych danych. Wiemy do jakich danych programy chcą mieć dostęp i możemy tym łatwiej zarządzać. Nowe menu prywatności pozwala sprawdzić ustawienia prywatności, jak również zobaczyć jakie dane są wykorzystywane, jak często oraz przez które aplikacje. Pozwala to również łatwo cofnąć uprawnienia zainstalowanym programom.
W prawym górnym rogu ekranu znajdziemy również nowy wskaźnik, który informuje nas gdy aplikacja korzysta z mikrofonu lub kamery. Dzięki temu żaden program nie będzie nas szpiegował, zaś w szybkich ustawieniach możemy odebrać aplikacjom dostęp do tych sensorów dla całego systemu.
System daje też większą kontrolę nad tym, ile informacji udostępniamy aplikacjom. Dzięki nowym uprawnieniom do przybliżonej lokalizacji aplikacje mogą być ograniczone do wyświetlania tylko naszej przybliżonej lokalizacji, nie zaś dokładnej. Na przykład aplikacje pogodowe nie potrzebują dokładnej lokalizacji, aby zapewnić dokładną prognozę i takiej nie dostaną.
Bezpośrednio w system wbudowano również nowe funkcje ochrony prywatności w postaci Android Private Compute Core. Dzięki temu będzie można wprowadzać nowe technologie, które pozwolą chronić nasze dane osobowe w bezpiecznym i prywatnym miejscu w telefonie.
To naturalnie tylko część funkcji, które Android 12 będzie miał swym użytkownikom do zaoferowania. Z biegiem czasu lepiej poznamy możliwości nowego systemu.
Technogadżet w liczbach