Bioniczne protezy staną się dokładniejsze dzięki nowej technologii sterowania

Badacze z MIT opracowali nową metodę pozwalającą łatwiej kontrolować bioniczne protezy. Dzięki temu ich posiadacze będą mogli znacznie dokładniej nimi sterować.

Nauka nie wymyśliła jeszcze sposobu na odrastanie utraconych kończyn, więc zastępuje się je protezami. Na szczęście na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpił znaczny ich rozwój i obecnie do naszej dyspozycji są bioniczne protezy oferujące większe możliwości.

Niestety ta technologia, choć zapewnia większą funkcjonalność, wciąż daleka jest od ideału. Istnieje bowiem kilka głównych wyzwań związanych z udostępnieniem takich protez kończyn ludziom na całym świecie. Największym z nich jest poprawa ich kontroli.

Obecnie typowe protezy kończyn do kontroli wykorzystują elektromiografię. Metoda ta rejestruje aktywność elektryczną mięśni, która następnie zostaje przetłumaczona na ruchy protezy. To rozwiązanie zapewnia jednak ograniczoną kontrolę, dlatego naukowcy z MIT opracowali alternatywną metodę kontroli opartą na magnesach. Ich zdaniem może zapewnić znacznie większą precyzję sterowania protezą.

Metoda o nazwie magnetomikrometria, polega na umieszczeniu małych kulek magnetycznych w mięśniach w pobliżu miejsca amputacji kończyny. Potrafią one precyzyjnie mierzyć długość mięśnia podczas kurczenia, a informacja w kilka milisekund trafia do protezy. Szybkość przekazywania pomiarów mięśni do bionicznych protez zapewnia płynniejsze i znacznie bardziej dokładne sterowanie.

Na razie technologię sprawdzano jedynie na zwierzętach, a testy wykazały, że może zapewnić szybkie i dokładne pomiary ich mięśni. Naukowcy mają jednak nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat uda się rozpocząć kliniczne testy na ludziach.

Naukowcy wierzą, że magnetomikrometria, zastąpi w przyszłości elektromiografię jako najpowszechniejszą metodę kontroli bionicznych protez. Zapewnia bowiem wysoką siłę sygnału, jest minimalnie inwazyjna, ma niskie wymagania prawne i przede wszystkim jest tania.

Źródło

You may also like...