BlackBerry dostanie miliony od Qualcomma

Kanadyjska firma BlackBerry, wygrała właśnie sądowy spór z Qualcomme, dotyczący zawyżonych opłat licencyjnych za używany sprzęt. Przedsiębiorstwo otrzyma więc z tytułu rekompensaty 815 mln dolarów.

BlackBerry w ostatnich latach radzi sobie na rynku urządzeń przenośnych coraz gorzej, jednak wkrótce finansowa sytuacja przedsiębiorstwa ulegnie znaczącej poprawie. Otrzyma bowiem ponad 800 mln dolarów w gotówce.

Pieniądze pochodzą ze zwycięstwa procesu z firmą Qualcomm, jednym z największych producentów procesorów do urządzeń mobilnych. W zeszłym roku BlackBerry uznało, że przepłaca za licencję na korzystanie z układów produkowanych przez Qualcomma, a sprawa dotyczyła umów podpisywanych w latach 2010-2015. Spór musiał rozstrzygnąć sąd, który po dogłębnym zbadaniu dowodów uznał, że Kanadyjczycy mają rację i nakazał Qualcommowi zwrócić bezprawnie pobrane pieniądze w kwocie 815 mln dolarów plus odsetki.

Qualcomm oczywiście nie zgadza się z decyzją sądu, ale nie ma możliwości odwołania się od niej i będzie musiało zapłacić. Dla BlackBerry jest to niebagatelna kwota, gdyż firma w zeszłym kwartale miała tylko 286 mln dolarów przychodu, więc suma, którą dostanie jest odpowiednikiem większej części rocznych przychodów.

BlackBerry

Źródło: Cnbc.com

You may also like...