Blokadę ekranu w Androidzie można obejść

Blokada ekranu w urządzeniach z Androidem powinna chronić sprzęt np. przed wścibskim rodzeństwem. Okazuje się jednak, że przed niczym nie chroni, gdyż dzięki odkrytej właśnie luce można ją z łatwością obejść.

Trzymając telefon w miejscach publicznych, np. miejscu pracy lub szkole, nie chcielibyśmy, by ktoś do niego zaglądał. Do jego ochrony służy blokada ekranu, która uniemożliwia korzystanie z niego wszystkim poza właścicielem. I do tej pory sądziliśmy, że taka blokada jest w pełni skuteczna, jednak badacze z Texas University w Austin wyprowadzili nas z tego błędu. Odkryli bowiem, że wystarczy tylko wpisać w miejsce hasła długi ciąg znaków, wówczas system operacyjny zalicza zwiechę, zaś blokada ekranu zwyczajnie się wyłącza i mamy pełny dostęp do sprzętu. Luka działa na około 21 procent wszystkich urządzeń z Androidem będących obecnie w użyciu, więc można założyć, że Wasz smartfon również jest na nią podatny.

Google zapewnia, że już pracuje nad aktualizacją, ale zanim zostanie udostępniona, warto chronić telefon PINem lub blokadą wzorem. No i oczywiście nie dawać swego sprzętu w obce ręce.

Źródło: Thehindu.com

You may also like...