Broń antydronowa strąci każdego bezzałogowca

Australijska firma DroneShield, wprowadza na rynek nową broń przeciwko dronom. Urządzenie o nazwie DroneGun Tactical potrafi sprowadzić na ziemię każdego bezzałogowca.

Drony to niewątpliwie bardzo popularne gadżety, które mogą nam służyć do pracy lub zabawy. W nieodpowiedzialnych rękach mogą jednak stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a czasem nawet życia ludzi.

Wszyscy pamiętamy incydent z 2018 roku, kiedy to drony doprowadziły do zamknięcia portu lotniczego Gatwick Airport. Lotnisko było niedostępne dla ruchu przez 17 godzin, gdyż paru żartownisiów latało w jego pobliżu dronami. Ich gadżety stanowiły poważne zagrożenie dla lądujących samolotów, ponieważ ewentualne zderzenie mogłoby doprowadzić do katastrofy.

Pojawiła się więc potrzeba szybkiej neutralizacji dronów krążących w zakazanych obszarach. Niektóre firmy zaczęły szkolić do tego zadania sokoły, wykorzystywać inne drony itp. Rozwiązania te miały jednak pewne wady, dlatego niektóre firmy poszły w kierunku nowoczesnej technologii i rozpoczęły prace nad bronią antydronową.

Jedną z nich jest australijska firma DroneShield, która opracowała broń o nazwie DroneGun Tactical. Jest to urządzenie przypominające z wyglądu karabin, które wyposażono w silny nadajnik fal radiowych. Skierowane na drona zakłóca jego komunikację ze sterownikiem, odbierając operatorowi kontrolę nad maszyną.

Nie oznacza to rzecz jasna, że dron spadnie wówczas z nieba jak cegła. Nowoczesne modele posiadają specjalne zabezpieczenia, które umożliwiają automatyczne lądowanie w razie utraty kontaktu z nadajnikiem. Dron więc nie zostanie w żaden sposób uszkodzony, ale urządzenie nie będzie mogło w tym momencie latać.

DroneGun Tactical waży około 7 kg, ma zasięg niemal 2 km i może być obsługiwany przez jedną osobę. Dzięki niewielkiej masie i rozmiarom, broń jest bardzo mobilna i można z niej korzystać praktycznie wszędzie. Jest to więc idealne narzędzie dla wojska, a także przedstawicieli prawa.

DroneGun Tactical

Źródło

You may also like...