ChatGPT może tworzyć malware i phishing

Popularne narzędzie ChatGPT może służyć także niecnym celom. Cyberprzestępcy oferują narzędzie pozwalające obejść jego zabezpieczenia i wykorzystywać do wysyłania malware.

ChatGPT stało się prawdziwym fenomenem, w ciągu kilku miesięcy zdobywając niemal 100 mln użytkowników. Chatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję posiada bowiem bardzo szerokie możliwości, które mogą pomagać nam na wiele różnych sposobów. Niestety jak każde popularne narzędzie, również te może służyć do popełniania przestępstw.

Jak donosi Checkpoint, cyberprzestępcy znaleźli łatwy sposób na ominięcie bariery moderacji treści tego narzędzia i zarabianie na nielegalnych działaniach. Za niewielką opłatą możemy zlecić ChatGPT wygenerowanie złośliwego kodu lub stworzenie tysięcy phisingowych emaili służących do wyłudzania danych lub pieniędzy.

Hakerzy wykorzystali API firmy OpenAI do stworzenia specjalnych botów w dla komunikatora Telegram. Za jego pośrednictwem mogą mogą uzyskać dostęp do wolnej od ograniczeń wersji chatbota. Cyberprzestępcy pobierają od klientów zaledwie 5,50 dolara za każde 100 zapytań i podają potencjalnym klientom przykłady szkodliwych rzeczy, które można z tym zrobić.

Nie są to jedyne pomysły na nielegalne wykorzystanie popularnego narzędzia. Inni hakerzy znaleźli sposób na ominięcie jego zabezpieczeń, tworząc specjalny skrypt opublikowany na GitHub. Dzięki temu ChatGPT może wygenerować szablon wiadomości phishingowej, umożliwiający podszycie się pod firmę lub bank. Dostarczy nawet instrukcję, w którym miejscu emaila najlepiej umieścić link phishingowy.

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że można użyć chatbota do stworzenia złośliwego kodu lub ulepszenia już istniejącego, po prostu prosząc go o to. Jak wcześniej pisał Checkpoint, dzięki temu nawet amatorzy mogą wygenerować złośliwe oprogramowanie i przy jego pomocy zaatakować jakiś cel.

To pokazuje, że sztuczna inteligencja może nie tylko pomagać nam w codziennym życiu, ale też stanowić poważne zagrożenie. Aż strach myśleć jakie możliwości zyska, gdy w przyszłości będzie jeszcze bardziej dopracowana.

ChatGPT
Źródło: OpenAI

You may also like...