Twórca cheatów do Grand Theft Auto Online zapłaci wydawcy ogromną grzywnę

Take-Two wygrało proces z Jhonnym Perezem, twórcą cheatów do popularnej gry Grand Theft Auto Online. Ich autor zapłaci wydawcy 150 tys. dolarów odszkodowania za narzędzie o nazwie Elusive.

Cheaty w grach online są prawdziwą plagą, z którą niezwykle trudno jest walczyć. Praktycznie każdy popularny tytuł ma swoją bazę programów do oszukiwania, które psują przyjemność zabawy uczciwym graczom. Zapewniają bowiem oszustom nieuczciwą przewagę na wiele różnych sposobów. W zależności od gry zwiększają celność, szybkość poruszania się oraz zapewniają więcej środków na zakup lepszych broni.

Takie cheaty są dostępne również do popularnej gry Grand Theft Auto Online, będącej sieciowym modułem Grand Theft Auto 5. Jednym z ich twórców jest Jhonny Perez, któremu wydawca strzelanki jakiś czas temu wytoczył proces, oskarżając o zaburzenie ekonomii gry oraz finansowe straty. Jego program o nazwie Elusive, oferowany był w ramach subskrypcji w cenie od 10 do 30 dolarów miesięcznie.

Narzędzie Pereza, zapewniało praktycznie pełną kontrolę nad multiplayerowym środowiskiem gry, umożliwiając m.in., generowanie nieograniczonej ilości wirtualnej gotówki. Tymczasem to właśnie na jej sprzedaży zarabiał wydawca popularnej produkcji.

Take-Two nie był w stanie dokładnie wycenić swych strat. Wydawca twierdził, że nie były niższe niż 500 tys. dolarów, ale w ramach rekompensaty dostanie tylko 150 tys. dolarów. Taką grzywnę sąd nałożył bowiem na twórcę programu. Będzie on musiał również pokryć koszty prawników.

Nie jest to pierwsze tego typu działanie wydawcy, wymierzone w twórców cheatów. W zeszłym roku australijski sąd zajął się piątką osób odpowiedzialnych za stworzenie innego narzędzia o nazwie Infamous. Program dawał graczom wiele nielegalnych możliwości, m.in., teleportację, latanie oraz możliwość pełnej manipulacji środowiskiem.

Grand Theft Auto Online

Źródło: Arstechnica.com

You may also like...