Chiński radioteleskop FAST poszuka życia w kosmosie

Chiny rozpoczynają misję poszukiwania inteligentnego życia w kosmosie. Pomoże w tym najnowszy radioteleskop FAST, który rozpocznie pracę we wrześniu.

Wiele osób jest przekonanych, że naszą planetę od wieków odwiedzają przedstawiciele innych cywilizacji. Mimo iż dotąd nie znaleziono żadnych dowodów na ich istnienie. Być może zmieni to najnowszy chiński radioteleskop, który niebawem rozpocznie swą pierwszą wielką misję o wielkim znaczeniu dla całej ludzkości.

Konstrukcję tego instrumentu wyposażonego w czaszę o średnicy 500 m, rozpoczęto w 2016 roku. Po kilku latach prac budowlanych oraz testów, urządzenie w styczniu bieżącego roku było już gotowe do użytku i jest to obecnie jeden z największych tego typu instrumentów na świecie.

Chińscy astronomie zamierzają wykorzystać nową konstrukcję do poszukiwania w kosmosie śladów inteligentnego życia. Misja rozpocznie się we wrześniu tego roku, a jej celem jest szukanie sygnałów radiowych, a także określanie które z nich mogą pochodzić spoza naszego Systemu Słonecznego.

Radioteleskop FAST zlokalizowany w prowincji Guizhou, już udowodnił swą przydatność. Według chińskiej telewizji, w grudniu 2019 roku wykrył 99 pulsarów. Obecnie inżynierowie wyposażają teleskop w kilka ulepszeń, które podniosą jego użyteczność. Na trzy kolejne lata zaplanowano modernizacje instrumentu, która o około połowę podniesie jego efektywność.

Dzięki temu radioteleskopowi Chiny staną się głównym graczem na polu naukowych obserwacji kosmosu.

radioteleskop

Źródło

You may also like...