Chińskie spyware zagraża 100 mln smartfonów z Androidem

Eksperci z VPNpro ostrzegają przed chińskim spyware, które zainstalowano na 100 mln urządzeń z Androidem. Aplikacja VivaVideo dostępna w Google Play Store, posiada wbudowanego trojana.

Choć Google stara się zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom smartfonów z Androidem, korzystającym z Google Play Store, to ewidentnie przegrywa walkę z hakerami. W oficjalnym sklepie koncernu specjaliści odkrywają coraz więcej aplikacji zainfekowanych różnego rodzaju malware. A niektóre z nich stanowią ogromne zagrożenie dla użytkowników.

Specjaliści z VPNpro twierdzą, że w Play Store znajduje się chińskie spyware, które może stanowić zagrożenie dla około 100 mln użytkowników smartfonów z Androidem. Według ekspertów aplikacja posiada ukrytego trojana, którego złośliwy kod zapewnia hakerom dostęp do telefonu ofiary.

Chodzi o aplikacje VivaVideo opracowaną przez firmę QuVideo Inc., której siedziba znajduje się w chińskim Hangzhou. To bardzo popularne narzędzie do edycji wideo, które użytkownicy chętnie pobierają gdyż jest całkowicie darmowe. Aplikacja ma już na swym koncie ponad 100 mln instalacji i tyle też urządzeń może być narażonych na atak.

Warto dodać, że nie tylko VPNpro widzi w VivaVideo zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wspomniany produkt jest jedną z 40 chińskich aplikacji, które indyjski rząd w 2017 roku oznaczył jako złośliwe oprogramowanie.

Aplikację można też pobrać na platformę iOS, jednakże na sprzęcie Apple nie stanowi zagrożenia dla użytkowników. Platforma amerykańskiej firmy ma zupełnie inny system uprawnień przyznawanych aplikacjom oraz inne zabezpieczenia, które lepiej chronią sprzęt.

VivaVideo

Źródło

You may also like...