Chiny prezentują nowe autonomiczne jednostki wojskowe

Chińskie rządowe media zaprezentowały kolejny wynalazek wojskowych inżynierów. Jest nim autonomiczna amfibia Marine Lizard, wyposażona we własne uzbrojenie.

Pole walki przyszłości będzie wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. Pojawi się na nim wiele autonomicznego sprzętu bojowego o możliwościach znacznie przewyższających ludzi. Chiński rząd również pracuje nad podobnymi technologiami i właśnie zaprezentował autonomiczną amfibię o nazwie Marine Lizard.

Projekt realizowany jest przez China Shipbuilding Industry Corporation będzie przeznaczony do bezpośredniej walki, choć może również pełnić rolę zwiadowcy. Możliwości ofensywne zapewni sporo uzbrojenia zamontowanego na pokładzie jednostki. Składają się na nie m.in., pociski przeciwlotnicze oraz przeciwokrętowe, a także para karabinów maszynowych.

Marine Lizard mierzy 12 m długości i napędzane jest silnikiem strumieniowym pozwalającym rozwinąć prędkość nawet 50 węzłów. Projektanci jednostki zapewniają, że dzięki odpowiedniej konstrukcji, nawet przy takiej prędkości amfibia pozostaje niewidzialna dla radarów. Co ważne, może operować nie tylko w wodzie, ale i na lądzie. Umożliwiają to cztery gąsienice, dzięki którym pojazd porusza się na lądzie z prędkością do 19 km/h.

Oprócz uzbrojenia, pojazd posiada także system zapewniający w pełni autonomiczną pracę, umożliwiający planowanie trasy oraz omijanie przeszkód. Jednostka może4 działać w pełni autonomicznie, przebywając w uśpieniu w nadmorskich lokalizacjach nawet przez 8 miesięcy.

Marine Lizard nie jest jedynym tego typu projektem realizowanym przez China Shipbuilding Industry Corporation. Firma pracuje bowiem również nad uzbrojonymi latającymi dronami oraz autonomicznymi okrętami. W przyszłości podniosą efektywność prowadzonych działań wojennych, równocześnie ograniczając straty w ludziach.

Marine Lizard

Źródło: Globaltimes.cn

You may also like...