Chiny przodują w rozwoju technologii 6G. Mają 40 procent wszystkich patentów
Według najnowszego raportu Cyber Creative Institute, Chiny przodują w rozwoju technologii 6G. Mają bowiem aż 40,3% wszystkich patentów z nią związanych, a duża ich część należy do Huawei.
Technologia 5G wciąż dopiero zdobywa rynek, a tymczasem Chiny już pracują nad kolejną generacją sieci komunikacyjnych. Państwo Środka chce, by technologia 6G weszła na rynek komercyjny do końca tej dekady.
Według najnowszego raportu przygotowanego przez japońską firmę Cyber Creative Institute, Chiny przodują w rozwoju nowej technologii komunikacyjnej. Kraj ten posiada bowiem 40,3% wszystkich patentów z nią związanych. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z 35,2% patentów, zaś trzecie miejsce zajmuje Japonia z 9,9 procent patentów. Na dalszych pozycjach znalazły się Europa z 8,9% oraz Korea Południowa z 4,2% patentów.
Cyber Creative Institute zbadało łącznie około 20 tys. wniosków patentowych dotyczących dziewięciu podstawowych technologii 6G. Obejmują komunikację, technologię kwantową, stacje bazowe i sztuczną inteligencję.
Co ciekawe aż 12 procent patentów należy do koncernu Huawei, który w zeszłym roku kontrolował 30 procent światowych stacji bazowych. Pozostali właściciele patentów to firmy państwowe, takie jak State Grid Corporation of China i China Aerospace Science and Technology.
Uważano, że rozwój 6G w Chinach będzie wolniejszy z powodu sankcji, które USA w 2019 roku nałożyło na Huawei Technologies. Okazuje się jednak, że państwo utrzymało swoją konkurencyjność, mobilizując państwowe firmy i uniwersytety. Chińskie zgłoszenia patentowe 6G dotyczą głównie technologii infrastruktury mobilnej. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że w erze 6G potrzebny będzie zasięg lotniczy, taki jak satelity, w połączeniu z naziemnymi stacjami bazowymi dla szerszych pasm radiowych.
Oczekuje się, że 6G będzie ponad 10 razy szybsze niż 5G. Umożliwi m.in., w pełni autonomiczną jazdę, wirtualną rzeczywistość HD i ogólnoświatowy Internet, nawet w najbardziej odległych regionach.
Technogadżet w liczbach