Chiny przywiozą na Ziemię próbki księżycowych skał

Chiny w tym tygodniu wystrzelą sondę Chang’e-5, która dostarczy na Ziemię próbki księżycowych skał. Misja pozwoli przetestować możliwości nowego sprzętu.

Jak dotąd jedynie Stany Zjednoczone oraz Rosja były w posiadaniu próbek księżycowych skał, zebranych podczas organizowanych przed laty misji. Wkrótce dołączą do nich Chiny, które właśnie szykują się do misji mającej na celu zebranie i dostarczenie na Ziemię próbek do badań.

W tym tygodniu Państwo Środka wystrzeli sondę o nazwie Chang’e-5, która wykona to zadanie. Misja jest bardzo ważna dla planów podboju kosmosu realizowanych przez to mocarstwo. Pozwoli bowiem sprawić w działaniu opracowane urządzenia i pokaże czy nadają się do bardziej skomplikowanych misji, które odbędą się w przyszłości.

Pierwszym pojazdem wykonanym przez człowieka, który wylądował na Srebrnym Globie, była Luna 2. Wystrzelili ją Rosjanie w 1959 roku. Był to również pierwszy obiekt, który dotarł do innego ciała niebieskiego. Statek rozbił się wówczas na Księżycu, podczas lądowania. Ale już w 1970 roku Rosjanie wysłali zrobotyzowane trzy misje, które dostarczyły na Ziemię około 170 gramów próbek. Amerykanie w latach 1969 – 1972 wysłali na Księżyc sześć misji. Powróciły na Ziemię z ładunkiem zawierającym 382 kg księżycowych skał oraz próbek gleby.

Chiny planują zebrać około 2 kg próbek, z dotychczas obszarów, których dotychczas nie badano. Naukowcy zamierzają zebrać je na równinie lawy zwanej Oceanem Burz.

Chiny
Chiny

Źródło

You may also like...