Chiny chętnie korzystają z technologii rozpoznawania twarzy. Teraz trafi do mieszkań

Chiny coraz chętniej korzystają z technologii rozpoznawania twarzy. Najnowsze plany zakładają wykorzystanie jej w mieszkaniach komunalnych, co już teraz rodzi wiele obaw.

Chiński rząd w ostatnim czasie zaczyna znajdywać coraz więcej zastosowań dla technologii rozpoznawania twarzy. Tamtejsze służby mundurowe wykorzystują ją już od początku zeszłego roku, używając do identyfikacji poszukiwanych przestępców. Stosuje się ją również w liceach, gdzie w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem wyszukuje uczniów ucinających sobie drzemkę. Specjalne kamery sprawdzają, czy uwaga ucznia skupia się na nauczycielu, czy też zajmuje go coś zupełnie innego.

Teraz technologia znajdzie zastosowanie również w mieszkaniach komunalnych. Od lat największym problemem jest podnajmowanie ich innym osobom. A tymczasem głównym celem istnienia takich mieszkań jest zapewnienie taniego dachu nad głową osobom, których nie stać na wynajęcie.

Władze Pekinu zamierzają więc walczyć z tym zjawiskiem za pomocą nowoczesnej technologii. Mieszkania komunalne będą więc wyposażone w systemy rozpoznawania twarzy. Kamery znajdujące się nad drzwiami będą identyfikować wchodzące osoby. Mają też współpracować z inteligentnymi zamkami, więc otworzą drzwi tylko wówczas, gdy obraz będzie zgadzał się z tym w bazie danych. Innymi słowy, jeśli właściciel mieszkania zechce wynająć je obcej osobie, to najemca nie wejdzie do środka.

Pomysł oczywiście budzi obawy obrońców prywatności. Jego autorzy zapewniają jednak, że kamery przyniosą także wiele korzyści. Pozwolą np., mieć na oku osoby starsze, mieszkające samotnie. Gdy wykryją, że przez dłuższy czas właściciel nie opuści mieszkania, powiadomią zarządcę budynku, by sprawdził czy wszystko jest w porządku.

Realizacja projektu już się rozpoczęła i na razie technologię zainstalowano w 47 domach. Pozwoliło to zebrać 100 tys. skanów twarzy należących do właścicieli mieszkań oraz ich rodzin. Zakończenie zaplanowano na czerwiec bieżącego roku. Do tego czasu technologia trafi do wszystkich mieszkań komunalnych w Pekinie, zajmowanych przez 120 tys. osób.

rozpoznawania twarzy

Źródło: Scmp.com

You may also like...