Chiny wyprodukowały pierwszy serial w jakości 8K

Chińczycy już wkrótce będą mogli oglądać pierwszy serial w rozdzielczości 8K. Produkcja nosi tytuł “Miłość w Szanghaju” i bazuje na popularnej powieści.

W ostatnich latach ewolucja telewizorów znacznie przyspieszyła. Przez dłuższy czas niewiele się w tej materii działo i dostępne na rynku odbiorniki oferowały rozdzielczość Full HD. Potem jednak nastąpił znaczny wzrost tempa rozwoju sprzętu RTV, gdyż pojawiła się technologia 4K, a wkrótce potem do sprzedaży trafiły pierwsze telewizory 8K. Na razie ich przydatność jest stosunkowo niewielka ze względu na małą dostępność treści w tej jakości, lecz to się powoli zmienia.

W Chinach telewizory 8K są dostępne od pewnego czasu, ale dotychczas nie było tam żadnych filmów i seriali w 8K. Użytkownicy mogli jedynie oglądać treści upscalowane do wspomnianej jakości. Teraz jednak będa mieli okazję w pełni wykorzystać zakupiony sprzęt. Właśnie zakończono tam bowiem produkcję pierwszego serialu, nagrywanego w natywnej jakości 8K.

Serial w rozdzielczości 8K nosi tytuł “Miłość w Szanghaju” i powstał na bazie popularnej powieści, a kręcono go specjalnymi kamerami. Uzyskano dzięki temu nie tylko niezwykle wyraźny obraz, ale też bardzo naturalne i nasycone kolory.

Szlak dla treści w jakości 8K już przetarto, więc zapewne wkrótce zaczną pojawiać się kolejne produkcje w tej rozdzielczości. Jej popularyzacja z pewnością bardzo przyspieszy, gdy zainteresuje się nią Hollywood i wykorzysta ją podczas produkcji filmów.

Dodam, że rozdzielczość 8K wynosi 7680 x 4320 pikseli, co daje 33 mln pikseli. To czterokrotnie więcej od rozdzielczości 4K oraz 16-krotnie więcej od Full HD.

serial w rozdzielczości 8K

Źródło

You may also like...