Chrome 67 pozwala nam zrezygnować z używania haseł

Najnowsza wersja internetowej przeglądarki Google, umożliwia nam rezygnację z haseł, które obecnie strzegą dostępu do internetowych usług. Aplikacja Chrome 67 wspiera technologię WebAuthn, która pozwala je zastąpić bardziej bezpiecznymi rozwiązaniami.

Hasła są wciąż najpopularniejszym sposobem na ochronę naszych kont w różnego rodzaju usługach. Nie oznacza to jednak, że bezpiecznym. Aby hasło było w miarę dobre, musi składać się z dużej liczby różnych znaków, co znacznie utrudnia jego zapamiętanie. Nie mówiąc już o tym, że do każdej usługi musimy mieć inne. A potem i tak następuje wyciek haseł z jakiejś firmy i wszystko na nic.

W ostatnich czasach pojawiły się dwuskładnikowe systemy autoryzacji, wykorzystujące smartfona, ale one również nie są ani wygodne, ani tym bardziej w pełni bezpieczne. Google wprowadza więc do użytku nowe rozwiązanie, które pojawiło się wraz z nową wersją przeglądarki Chrome 67. System nazywa się WebAuthn i umożliwia wykorzystywanie w dwuskładnikowych systemach autoryzacji użytkownika sprzętowych kluczy lub systemów biometrycznych. W przeciwieństwie do obecnie stosowanych systemów wykorzystujących SMS’y, drugiego składnika hasła nikt nie będzie w stanie przechwycić. Jest to więc bezpieczniejszy system.

Wprawdzie już wcześniej takie systemy umożliwiały logowanie się do urządzeń, ale nie do internetowych stron i usług. Teraz się to zmieniło. Oczywiście nie działa to na razie ze wszystkimi stronami i usługami. Ale w przypadku tych, które są kompatybilne, będziemy mogli zrezygnować ze zwykłych haseł.

Chrome 67 jest już dostępne dla Windowsa, Maca i Linuxa. Oprócz nowej technologii, w przeglądarce zaimplementowano również 34 poprawki związane z bezpieczeństwem.

Chrome

Źródło: Googleblog.com

You may also like...