CityAirbus NextGen przyszłością miejskiego transportu

Airbus zaprezentował światu swój najnowszy pojazd latający CityAirbus NextGen. Konstrukcja jest w pełni elektryczna i napędzana ośmioma wirnikami, a może zabrać na pokład maksymalnie czterech pasażerów.

Ulice są coraz bardziej zakorkowane, dlatego dojazd do pracy lub szkoły zajmuje nam masę czasu. Coraz więcej firm myśli więc nad przeniesieniem transportu w powietrze, projektując coraz doskonalsze maszyny latające. Jedną z nich jest Airbus, który zaprezentował właśnie koncept najnowszego pojazdu latającego CityAirbus NextGen.

Konstrukcja jest w pełni elektryczna, ma skrzydła w kształcie litery V i napędzana jest ośmioma wirnikami, które umożliwiają latanie. Zaprojektowano ją natomiast do przewożenia maksymalnie czterech pasażerów. Maszyna może rozpędzić się do prędkości 120 km/h, natomiast jej maksymalny zasięg wynosi 80 kg. Według producenta jest więc idealna do działania w dużych miastach, umożliwiając pasażerom szybkie dotarcie do miejsca docelowego.

CityAirbus NextGen

Kluczowy dla pojazdów latających operujących w mieście jest generowany hałas, gdyż nie mogą być zbyt uciążliwe. CityAirbus NextGen jest pod tym kątem całkiem znośny. Podczas przelotu generuje więc 65 dB, natomiast w czasie lądowania hałas wynosi 70 dB.

CityAirbus NextGen

Na razie pojazd jest w fazie projektowania, więc trochę czasu minie zanim po raz pierwszy wzbije się w powietrze. Airbus twierdzi, że pierwsze loty prototypu odbędą się w 2023 roku. W 2025 roku maszyna powinna natomiast otrzymać certyfikat zezwalający na komercyjne loty.

Źródło

You may also like...