Stworzono cyborgizowane oko podobne do ludzkiego
Zespół badaczy z Hong Kongu opracował cyborgizowane oko o możliwościach niezwykle zbliżonych do ludzkiego. W przyszłości może posłużyć jako proteza prawdziwego oka.
W ciągu minionych kilkunastu lat, protezy przeszły sporą ewolucję i mają obecnie znacznie większe możliwości. Szczególnie bioprotezy, które posiadają funkcje zbliżone do prawdziwych organów. Problem w tym, że obecna technologia nie jest w stanie zapewnić 100 procentowej zgodności z oryginałem. Innymi słowy, nawet najbardziej zaawansowane bioprotezy dłoni czy ramienia nie będą tak dobre jak prawdziwa ręka.
Technologia wciąż się jednak rozwija i być może już niedługo uda się pokonać te ograniczenia. Pierwszy w tym kierunku uczynili naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hong Kongu. Udało im się opracować cyborgizowane oko, które jest bardzo zbliżone do prawdziwego.
Dotychczasowe protezy oczu miały poważne ograniczenia, a jedno z nich dotyczyło kształtu. Protezy nie miały kulistego kształtu, przez co pole widzenia było znacznie węższe od ludzkiego oka i wynosiło około 150 stopni.
Badacze z Hong Kongu stworzyli jednak sztuczne oko, które bardzo wiernie imituje prawdziwe. Ma bowiem kulisty kształt znacznie lepiej skupiający światło, a także półkolistą siatkówkę. Wnętrze protezy napełniono natomiast przewodzącym płynem, podobnym do tego, który znajduje się w ludzkim oku. Obudowę wykonano natomiast z porowatego tlenku glinu i wypełniono światłoczułymi nanodrutami. Gdy więc padnie na nie światło aktywują się i transmitują sygnały elektryczne.
W tej chwili wynalazek jest jeszcze na dość wczesnym etapie rozwoju, dlatego wymaga zewnętrznego zasilania. Naukowcy wierzą jednak, że dzięki nanodrutom w przyszłości uda się go wyposażyć w małe ogniwo słoneczne, co sprawi że stanie się w pełni samowystarczalny.
Technogadżet w liczbach