Czy znajdziemy drugą Ziemię?

Teleskop Keplera już od jakiegoś czasu poszukuje w kosmosie planet, na których mogą panować warunki do życia. I właśnie udało mu się znaleźć dwie kolejne, bardzo obiecujące planety.

Należący do NASA teleskop, odkrył właśnie dwie egzoplanety, które rozmiarem znacznie przewyższają Ziemię, ale znajdują się w takim położeniu, że istnieje szansa, iż mogło się na nich rozwinąć życie.

Planety o nazwach Kepler-62e oraz Kepler-62f znajdują się 1,200 lat świetlnych od naszego Systemu Słonecznego. Ich gwiazda, czerwony karzeł klasy K2 ma rozmiar 2/3 naszego Słońca i otoczona jest przez pięć planet. Trzy z nich znajdują się zbyt blisko gwiazdy, by mogło się na nich rozwinąć życie.

Kepler-69c jest największą planetą tego układu, o 70 procent większą niż Ziemia i obiega tamtejsze słońce w ciągu 242 dni. Z kolei Kepler-62e oraz Kepler-62f są odpowiednio 1,6 oraz 1,4 razy większe od Ziemi i okrążają gwiazdę w czasie 122 i 267 dni. Jako, że gwiazda tego systemu jest mniejsza od Słońca, szacuje się, że temperatura na powierzchni planet, może wynosić od -3 do -65 stopniu Celsjusza. Obliczenia nie uwzględniają jednak atmosfery, która może ogrzewać planetę i powodować występowanie wody w stanie ciekłym.

Na razie odnajdywanie takich planet to i tak sztuka dla sztuki, bo i tak nie mielibyśmy jak do nich dotrzeć.

Źródło: Wired.com

You may also like...