Dark Mode w Android Q nie będzie tak przydatny jak sądzimy

Jedną z nowości systemu Android Q, ma być wbudowany ciemny motyw, czyli tzw. Dark Mode. Nie powinniśmy jednak liczyć na dużą oszczędność baterii.

Coraz więcej producentów aplikacji mobilnych wprowadza do nich ciemny motyw, czyli tzw. Dark Mode. Jest to przełączenie layoutu aplikacji na ciemną kolorystykę, co niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim taka aplikacja znacznie mniej męczy oczy podczas pracy wieczorami. Po drugie ciemna kolorystyka powoduje, że urządzenie teoretycznie zużywa mniej energii.

Android Q stanie się pierwszym systemem, w którym Dark Mode wbudowany będzie w standardzie. Dzięki temu użytkownik będzie mógł ustawić ciemny motyw w dowolnej aplikacji, również w tych, które standardowo nie wspierają tej opcji. Wielu użytkowników sprzętu z Androidem liczy również na to, że ciemny motyw znacznie zredukuje zużycie energii, wydłużając czas działania sprzętu.

Niestety w tej kwestii może pojawić się spore rozczarowanie. Specjaliści z XDA twierdzą bowiem, że Dark Mode będzie działać dobrze tylko na firmowych aplikacjach koncernu Google. Programy firm trzecich będą więc musiały wykonać znacznie więcej pracy, by zapewnić użyteczność ciemnego motywu. A to oznacza znacznie mniejsze oszczędności energii niż można by oczekiwać.

Potwierdza to test przeprowadzony przez witrynę PhoneArena. Redaktorzy spreparowali tryb Dark Mode przy pomocy funkcji odwrócenia kolorów, by sprawdzić jak duża będzie oszczędność energii. Okazało się, że w przypadku firmowych aplikacji, udało się zmniejszyć zużycie energii o 30-50 procent. W aplikacjach firm trzecich było to już jednak tylko 20 procent.

Oczywiście test przeprowadzono na wyświetlaczach OLED, które nie zużywają energii podczas wyświetlania czarnych kolorów. Inaczej ma się sprawa w przypadku ekranów LCD, które wymagają zasilania bez względu na prezentowane barwy. A biorąc pod uwagę fakt, że większość smartfonów nadal posiada wyświetlacze LCD, więc tryb Dark Mode nie przyniesie zbyt wielkich korzyści.

Android Q

Android Q

Android Q

Źródło: Xda-developers.com

You may also like...