Naukowcy opracowali samonaprawialne żywe cegły

Sfinansowane przez DARPA badania przyniosły rewolucję w budownictwie. Pozwoliły stworzyć niezwykłe cegły, które potrafią się same naprawiać oraz powielać.

Naukowcy z całego świata już od lat pracują nad samonaprawiającymi się materiałami, które mogłyby zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu. Parę lat temu naukowcom z Holandii udało się stworzyć samonaprawialny beton. Materiał jest biobetonem, wzbogaconym o specjalny szczep bakterii. Dzięki nim, samoistnie naprawiają się pojawiające się w nim pęknięcia.

Jeszcze ciekawszego osiągnięcia udało się dokonać badaczom z Uniwersytetu Kolorado. Za pieniądze DARPA stworzyli bowiem samonaprawialne cegły, które dodatkowo potrafią się replikować oraz pochłaniać dwutlenek węgla, zmieniając go w węglan wapnia. Kluczem do sukcesu są glony należące do grupy sinic, które nazywają się Synechococcus.

Proces rozpoczyna się od wszczepienia kolonii bakterii do roztworu piasku i żelatyny. Zapoczątkowuje to reakcję, która pochłania dwutlenek węgla i tworzy węglan wapnia, mineralizując żelatynę, która z kolei wiąże piasek. Przypomina to nieco budowanie zamków z piasku, lecz w efekcie powstaje znacznie trwalszy materiał. Stworzone w ten sposób cegły są tak samo szorstkie i twarde, jak typowe cegły używane do wznoszenia budynków na całym świecie.

To jeszcze nie wszystkie zalety nowych cegieł. Potrafią bowiem samodzielnie się powielać, gdyż materiał jest w praktyce żywy. Bakterie wykonują jedną cegłę, a następnie dzielą ją na dwie, potem na cztery i tak dalej. Dopóki będą żywe, nadal mogą produkować kolejne cegły.

Takie właściwości mogą zrewolucjonizować budownictwo, umożliwiając stawianie konstrukcji w nieprzyjaznym środowisku, jak pustynia czy kosmos. Nie trzeba bowiem dowozić na miejsce cegieł, gdyż można będzie wyhodować je na miejscu. Dodatkową korzyścią płynącą z tej technologii jest fakt, że wykonane z jej pomocą budynki będą pochłaniały gaz cieplarniany.

Więcej informacji na temat opisanych badań, znajdziecie na tej stronie.

cegły

Źródło

You may also like...