Deezer ułoży nam lepszą playlistę dzięki SI

Deezer chce wykorzystać sztuczną inteligencję do układania lepszych playlist. Wkrótce przekonamy się na ile będzie to użyteczne i czy sugestie będą faktycznie dopasowane do preferencji użytkowników.

Obecnie praktycznie każdy serwis muzyczny posiada funkcję sugerowania najciekawszych utworów na nasze playlisty. Problem w tym, że to nie zawsze działa tak jak powinno, rzadko idealnie trafiając w nasze preferencje i gusta.

Dzieje się tak dlatego, że aktualnie tego typu funkcje działają w oparciu o bardzo proste algorytmy, które wyszukują piosenki, gatunki muzyczne i artystów, na podstawie utworów najczęściej przez nas słuchanych. Na podstawie tych danych sugerują więc piosenki lub twórczość artystów reprezentujących gatunek zbliżony do tego, który lubimy.

Deezer zamierza to zmienić i do pomocy w tworzeniu playlist chce zaprzęgnąć sztuczną inteligencję. SI będzie słuchało utworów i oceniało nastrój, emocje oraz intensywność, by móc zapewniać lepsze sugestie. Technologia wykorzystywać ma również muzykę i tekst, by w ten sposób klasyfikować muzykę do określonych gatunków.

Serwis trenuje swą technologię, wykorzystując w tym celu ponad milion piosenek pochodzących z platformy Last.fm. Na razie nie jest ona jednak gotowa do udostępnienia użytkownikom, więc nie powinniśmy oczekiwać, że wkrótce pojawią się lepsze playlisty. Pomysł jest jednak bardzo interesujący i fajnie będzie zobaczyć jak spisuje się w praktyce.

Deezer

Źródło: Engadget.com

You may also like...