Japońskie roboty pomagają niepełnosprawnym

W Tokyo otwarta zostanie niebawem nowa kawiarnia, w której personelowi będą pomagać pomagają roboty. Maszyny obsługiwać mają jednak tylko osoby niepełnosprawne, ułatwiając korzystanie z oferty.

Niepełnosprawni nie mają łatwego życia i często wykonanie prostych czynności jest dla nich niezwykle trudne. Osoby z ograniczeniem ruchowym nie mogą więc samodzielnie korzystać ze wszystkich usług, a często dotyczy to również restauracji. W Tokyo zostanie jednak niebawem otwarta kawiarnia, w której osoby niepełnosprawne nie będą mieć takich problemów.

Lokal zlokalizowany jest w dzielnicy Akasaka, a zacznie działać już w listopadzie tego roku. Jego największym atutem są roboty obsługujące klientów. Wprawdzie maszyny w japońskich restauracjach nie są niczym nowym, gdyż używane są tam od lat, lecz te roboty mają inne zadanie.

Ich pracą jest pomaganie osobom niepełnosprawnym. Co więcej, będą to roboty, którymi klient może zdalnie kierować, by w ten sposób dopasować jego pracę do własnych potrzeb. Maszyny obecne w lokalu nazywają się OriHime-D, zostały opracowane przez inżynierów firmy Orby Lab i wyposażone w najnowocześniejsze technologie. Ich sterowanie będzie możliwe nawet przy pomocy ruchu oczu użytkownika, jeśli pozostałe jego kończyny nie funkcjonują.

Na razie kawiarnia zostanie uruchomiona w ramach eksperymentu, a więc będzie działać tylko w okresie od 26 listopada do 7 grudnia. Producenci chcą bowiem sprawdzić jak maszyny będą się spisywać. Jeśli jednak wszystko będzie w porządku, być może w przyszłości takie kawiarnie zostaną uruchomione na stałe. Z pewnością bardzo się przydadzą podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Tokyo w 2020 roku.

roboty

Źródło: Japantoday.com

You may also like...