Wystarczy zwykły przewód by włamać się do Maca

Podczas konferencji DEFCON haker pokazał prosty sposób na włamanie do komputerów Apple. Wystarczył mu zmodyfikowany przewód ze złączem Lightning.

Apple przez lata szczyciło się sprzętem odpornym na działania hakerów. Cyberprzestępcy jednak nie śpią i wciąż szukają nowych sposobów na włamanie się do sprzętu amerykańskiej firmy. I co gorsza, znajdują je.

Podczas konferencji DEFCON, eksperci ds., bezpieczeństwa prezentowali nowe sposoby na obchodzenie zabezpieczeń sprzętu różnych firm. Szczególną uwagę wzbudził ekspert o pseudonimie MG, który pokazał jak łatwo można włamać się do Maca. A wykorzystał w tym celu zmodyfikowany przewód Lighting, którego zmienił w narzędzie do zdalnego hackowania komputerów.

Na pierwszy rzut oka przewód wygląda dokładnie jak oryginalny i posiada nawet te same fabryczne opakowanie. Zwykły użytkownik nie jest więc w stanie w żaden sposób rozpoznać, że ma do czynienia z podróbką. Potwierdza to poniższe zdjęcie dostarczone przez eksperta, na którym przemieszał zmodyfikowany przewód z prawdziwymi. To co odróżnia go od oryginalnego kabla, to umieszczony w nim specjalny moduł, zapewniający zdalny dostęp do komputera.

Za jego pomocą haker może uzyskać pełny dostęp do maszyny, zdalnie wykonując na niej różnego rodzaju komendy i to z odległości nawet 100 metrów. Może więc zainfekować go złośliwym oprogramowaniem, kradnącym hasła lub inne dane. Najgorsze jest jednak to, że twórca przewodu sprzedaje go wszystkim chętnym za 200 dolarów od sztuki.

Nie wiemy na razie czy istnieje sposób obrony przed tego typu atakiem. Sprawa jest jednak całkiem poważna, gdyż podrzucenie fałszywego przewodu swej ofierze nie jest trudne. A wówczas haker zyska pełny dostęp do jej komputera.

DEFCON

Źródło: Vice.com

You may also like...