Dimensity 9500 może być słabszy od rywali, wszystko przez niższe taktowanie rdzeni
Nowy procesor MediaTek Dimensity 9500, będzie miał słabiej taktowany wydajnościowe rdzenie. Może to niekorzystnie wpłynąć na jego wydajność, w porównaniu do największych rywali.
W tym roku MediaTek wprowadzi na rynek nowy procesor Dimensity 9500, który będzie konkurował z przyszłymi układami Qualcommu. W sieci już teraz pojawiły się informacje dotyczące jego specyfikacji technicznej, które sugerują, że wydajność chipu może być niższa od konkurencji. Wszystko przez niższe taktowanie wydajnościowych rdzeni.
Dimensity 9500 z niższym taktowaniem zegarów
Źródło twierdzi, że dwa wydajnościowe rdzenie nowego procesora, czyli Cortex-X930, będą taktowane zegarem 4 GHz. Natomiast taktowanie sześciu pozostałych rdzeni Cortex A730, wyniesie 3,5 GHz. Co prawda jest to spore usprawnienie w porównaniu do Dimensity 9400, którego rdzeń Cortex-X925 taktowany jest zegarem 3,62 GHz. Wygląda to jednak znacznie gorzej na tle wydajnościowych rdzeni Oryon w Snapdragonie 8 Elite, których domyślne taktowanie wynosi 4,32 GHz. Co więcej, z odpowiednim chłodzeniem, mogą one osiągnąć aż 4,57 GHz, co daje jeszcze większą przewagę nad rywalem.
Zakładając, że w rdzeniu Cortex-X930 w Dimensity 9500 nie pojawią się poważne ulepszenia architektury, taktowanie 4,00 GHz oznacza, że chip będzie wolniejszy niż Snapdragon 8 Elite. To niezbyt dobrze wróży nowemu układowi MediaTeka. Zwłaszcza że, w tym roku pojawi się Snapdragon 8 Elite 2, którego rdzenie wydajnościowe mają pracować z częstotliwością 5 GHz.
Słabsza wydajność w porównaniu do rywali
Oczywiście wcale nie musi to oznaczać, że Dimensity 9500 faktycznie będzie słabym procesorem. Przykładem tego jest Apple, którego rdzenie wydajnościowe w procesorach A18 i A18 Pro są taktowane zegarem 4,04 GHz. Mimo to same chipy amerykańskiej firmy są bardzo mocne i zostawiają konkurencję w tyle. Możliwe więc, że inżynierom MediaTeka uda się wprowadzić usprawnienia, dzięki którym niższe taktowanie zegarów nie będzie miało tak dużego wpływu na osiągi układu.
Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków i musimy poczekać aż pojawi się więcej informacji na ten temat.
Technogadżet w liczbach