Własny dom o wymiarach miejsca parkingowego

Casagrande Laboratory z Helsinek zaprojektowała dom, który rozwiąże problemy mieszkaniowe wielu osób. Mieści się bowiem na miejscu parkingowym.

W dużych miastach jest coraz mniej wolnej przestrzeni na cele mieszkaniowe, więc wiele osób musi zrezygnować z marzeń o własnym kącie. A przynajmniej tak było do tej pory, gdyż propozycja firmy Casagrande Laboratory może wiele w tej materii zmienić.

Przedsiębiorstwo z Helsinek opracowało bowiem niewielki dom o nazwie Tikku, mieszący się na powierzchni zajmowanej przez typowe miejsce parkingowe dla samochodu osobowego. Firma chce przekształcić dawne miejsca parkingowe w przestrzeń pod zabudowę mieszkaniową, dlatego stworzyła nieruchomość, która idealnie się w nie wpasowuje.

Dom ma wymiary 2,4 x 4,8 metra, więc może wydawać się niezbyt przestronny. Ale za to składa się z dwóch pięter oraz parteru, dlatego oferuje przestrzeń zbliżoną wielkością do niezbyt dużego mieszkania. Dom ma z sypialnię z łazienką, gabinet do pracy, nawet szklarnię na dachu. Wykonano go ze specjalnie wzmacnianej sklejki, która jak zapewniają konstruktorzy, jest bardzo wytrzymała, a przy tym pięciokrotnie lżejsza od betonu. Wyposażono go także w panele fotowoltaniczne, które dostarczają energii dla znajdujących się w nim urządzeń.

Ten niewielki dom kosztuje jedynie 40 tys. dolarów, czyli znacznie mniej niż niewielkie mieszkanie w dużym mieście. Może więc szybko wzbudzić zainteresowanie wielu osób.

dom

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...