Domowa bateria Toyoty obniży nasze rachunki za energię

Toyota pokazała właśnie najnowszą domową baterię O-Uchi Kyuden, przeznaczoną do instalacji fotowoltaicznych. Ma pojemność 8,7 kWh i dostępna jest na razie w Japonii.

Szybko rosnące rachunki za energię zaczynają nas coraz bardziej przerażać i zmuszać do oszczędzania lub szukania alternatywnych źródeł energii. W bardziej komfortowej sytuacji są posiadacze instalacji fotowoltaicznych, które zapewniają im darmowy prąd ze Słońca.

Problemem takich systemów jest jednak to, że produkują energię tylko w dzień, a tymczasem prąd potrzebny jest całą dobę. Wprawdzie pokazano niedawno panele solarne mogące produkować prąd również w nocy, ale na razie jest to tylko prototyp. Jego wydajność jest jednak wciąż zbyt mała, aby rozwiązanie to miało sens.

Wytworzoną energię można teoretycznie oddać do sieci, by pobrać ją w razie potrzeby, ale ze względu na niedawne zmiany w przepisach stało się to właśnie nieopłacalne. Posiadacze fotowoltaiki potrzebują więc domowej baterii, która zmagazynuje wytworzoną energię i pozwoli ją wykorzystać np., wieczorem i nocą.

Taką baterię zaprezentowała właśnie Toyota, a nazywa się ono O-Uchi Kyuden. Urządzenie zaprojektowane do instalacji na zewnątrz domu, ma pojemność 8,7 kWh i moc znamionową 5,5 kWh. System pozwala urządzeniu regulować dopływ energii w dzień lub w nocy, zmniejszając koszty energii lub zwiększając wpływy ze sprzedaży prądu. Produkt łączy się również ze smartfonem, zaś firmowa aplikacja umożliwia sprawdzanie w czasie rzeczywistym pojemności baterii, a także zmianę ustawień.

Domowa bateria O-Uchi Kyuden pojawi się na japońskim rynku już w sierpniu, a na razie można ją zamawiać w przedsprzedaży. Na ten moment nie wiadomo jednak ile ma kosztować, a także kiedy stanie się dostępna również w innych krajach.

O-Uchi Kyuden

Źródło

You may also like...