Domy z drukarki coraz bardziej dostępne. Najnowszy powstał w Nowym Jorku

Firma SQ4D potwierdza, że drukowanie 3D może być przyszłością budownictwa. W Nowym Jorku wydrukowała bowiem nowy dom, którego budowa zajęła łącznie tylko 8 dni.

Drukarki 3D nie przyjęły się jako sprzęt do prywatnego użytku, ale za to mają wiele innych zastosowań. Jednym z nich może być budownictwo, gdyż okazuje się, że świetnie nadają się do budowy domów. Konstrukcje wykonywane przy ich pomocy nie tylko powstają szybciej, ale też kosztują mniej niż przy użyciu tradycyjnych metod. Dla wielu osób mogą więc być nadzieją na posiadanie własnego domu.

Firma SQ4D udowadnia, że drukarka może być bardzo użytecznym sprzętem w budownictwie. W Calverton w stanie Nowy Jork wydrukowała bowiem w pełni funkcjonalny dom, a cały proces budowy trwał niezwykle krótko.

Drukowanie 3D przyszłością budownictwa

Przy użyciu przemysłowej drukarki 3D stworzono całą podstawę domu, czyli fundamenty, ściany oraz stropy, a zajęło to jedynie 48 godzin. Natomiast wybudowanie całego domu zabrało firmie tylko 8 dni. W porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych jest to jedynie ułamek czasu potrzebnego na postawienie domu. Wydrukowany dom ma powierzchnię 130 mkw. oraz garaż umieszczony w bryle budynku.

Istotne jest to, że koszty tego przedsięwzięcia były o 30 procent niższe w porównaniu do standardowych sposobów budowania. Dom początkowo miał być tylko demonstracją możliwości nowej technologii, ale udało się go sprzedać za kwotę 299 tys. dolarów.

Oczywiście realizacja tego pomysłu wcale nie była taka łatwa. SQ4D musiało bowiem najpierw zaprojektować, a następnie samodzielnie zbudować drukarkę spełniającą potrzeby firmy. Takich urządzeń nie można bowiem tak zwyczajnie kupić. Pomysł zaczerpnięto więc ze standardowej drukarki 3D wykorzystującej plastik, a następnie opracowano znacznie większą jej wersję używającą płynnego betonu. Maszyna poruszając się po specjalnych szynach, nakładała warstwę po warstwie stawiając w ten sposób ściany.

Być może za kilka lat tak właśnie będzie wyglądała budowa każdego domu. Wystarczy zamówić firmę, która przybędzie na miejsce z ogromną drukarką 3D i po kilku dniach będziemy mogli wprowadzić się do gotowego lokum.

Drukowanie 3D

Źródło

You may also like...