Doniczkowa roślina naładuje nam smartfona

Bioo to pierwsza na świecie organiczna ładowarka do smartfonów, która wytwarza energię elektryczną z biologicznych procesów zachodzących w organizmach roślinnych.

Pewnie niektórzy z Was w młodości robili eksperymenty z wykorzystaniem ziemniaków lub cytryn, do których podłączaliście elektroniczne zegarki. Ta prosta zabawa pokazuje, że rośliny mogą służyć do produkcji energii elektrycznej i te ich właściwość wykorzystał także zespół inżynierów, którzy stworzyli Bioo.



Bioo jest pierwszą doniczkową rośliną, która może naładować naszego smartfona. Wynalazek produkuje elektryczność z procesu fotosyntezy zachodzącej w roślinie, zapewniając zieloną energię, która może być alternatywą dla ładowarek urządzeń przenośnych, wyposażonych w ogniwa fotowoltaniczne. Ta nowinka technologiczna wygląda jak typowa roślina doniczkowa, a w jednym z kamyczków umieszczonych w doniczce, znajduje się port ładowania, zaś w jej wnętrzu umieszczono baterię magazynującą energię wytwarzaną przez roślinę.

Proces produkcji energii wyjaśnia poniższe wideo, na którym widać, że Bioo posiada specjalne pojemniki z biomasą, wypełnione mikroorganizmami aktywowanymi dodaniem wody. Pomiędzy dwoma takimi pojemnikami znajduje się katoda oraz anoda.

Szczegóły zachodzącego procesu nie są istotne, ważne jest natomiast to, że jego rezultatem jest wytwarzana energia elektryczna i to w sporej ilości. Konstruktorzy organicznej ładowarki twierdzą, że może ona ładować naszego smartfona dwa, trzy razy dziennie, produkując energię również w ciągu nocy.

Zobacz najtańsze smartfony

Pomysłodawcy zebrali już na platformie Indiegogo fundusze potrzebne na rozpoczęcie produkcji Bioo, a swój produkt zamierzają wprowadzić na rynek w grudniu tego roku. Będzie on kosztował około 120 euro, co nie jest kwotą niską, ale ekologia nigdy nie była tania.

Źródło: Indiegogo.com



You may also like...