Dreadnought 2050: brytyjska wizja okrętu przyszłości
Brytyjska marynarka zaprezentowała swą wizję tego, jak w 2050 roku będą wyglądać okręty wojenne. Ich projekt nosi nazwę Dreadnought 2050 i jest w pełni skomputeryzowaną jednostką bojową, zbudowaną z lekkich materiałów oraz wyposażoną w system zdalnego sterowania, jak również powłokę zapewniającą mu niewidzialność.
Okręty wojenne stają się coraz nowocześniejsze i dysponują systemami, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nawet nie myślał. Współczesne jednostki posiadają zaawansowane systemy radarowe, a coraz częściej montuje się w nich prototypowe uzbrojenie laserowe.
A jak będą wyglądać okręty bojowe w 2050 roku? Brytyjska Marynarka Królewska zaprezentowała wizję takiej jednostki o nazwie Dreadnought 2050. Okręt o długości 155 m jest ultra nowoczesny, zbudowany z lekkich materiałów i wyposażony w najnowsze technologie, które pozwalają zdalnie kierować całą jednostką. Dzięki reaktorowi fuzyjnemu lub bardzo efektywnym turbinom, rozpędzałby się do prędkości 92 km/h i miałby praktycznie nieograniczony zasięg.
Jest to również okręt wielozadaniowy, więc oprócz własnego uzbrojenia bliskiego i dalekiego zasięgu, dysponować będzie także lądowiskiem dla dronów przeznaczonych do zadań zwiadowczych oraz misji bojowych. Drony pełniłyby również rolę sensorów o szerokim spektrum, a także wspomagały systemy obronne, niszcząc zbliżające się samoloty i rakiety. Poszycie jednostki ma być zbudowane ze wzmacnianego materiału akrylowego, pokrytego warstwą grafenu, która dodatkowo zwiększy jego wytrzymałość.
Równie interesujące jest uzbrojenie, którego podstawą są działka elektromagnetyczne, wystrzeliwujące pociski na odległość do 200 km. Do broni ofensywnej zaliczyć można również lasery, hipersoniczne rakiety oraz superszybkie torpedy rozwijające prędkość 555 km/h.
Dzięki nowoczesnym systemom komputerowym, do obsługi Dreadnought 2050 wystarczy około 50 osób, czyli czterokrotnie mniej niż obecnie potrzeba do obsługi takiej jednostki. Pięć z nich znajdować będzie się w ultra nowoczesnym centrum dowodzenia przypominającym mostek statku kosmicznego, wyposażonego w holograficzne systemy wyświetlania obrazu 3D oraz wiele innych nowinek.
Dreadnought 2050 jest obecnie projektem istniejącym wyłącznie na deskach kreślarskich. Jednak technologia wojskowa rozwija się w coraz szybszym tempie, więc za kilka lat mogą już istnieć rozwiązania, które pozwoliłyby zbudować taki okręt.
Źródło: Startpoint.co.uk
Technogadżet w liczbach