Drony w przyszłości będą dostarczały narządy do przeszczepu

Naukowcy z Kanady pokazali, że drony mogą przydać się do szybkiego dostarczania organów do przeszczepu. Do szpitala w Toronto dostarczyli w ten sposób płuca pobrane od dawcy.

W transporcie organów najważniejsza jest szybkość, gdyż czas na ich wykorzystanie jest bardzo ograniczony. Z tego też powodu przewożenie ich samochodami nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż auto może złapać gumę lub utknąć w korku. W skrajnych przypadkach stosuje się więc transport powietrzny, który jednak jest bardzo drogi.

Naukowcy z Kanady mają jednak pomysł na szybkie dostarczanie organów, przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów takiego transportu. Badacze z Toronto General Hospital Research Institute, Unither Bioelectronics Inc., i Techna, University Health Network zademonstrowali wykorzystanie do tego zadania dronów. Badanie opisano go w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Robotics.

Drony szybko dostarczą ładunek medyczny

Eksperyment miał na celu przetestowanie wykorzystania bezzałogowców do regularnego przenoszenia narządów pobieranych od dawców. Wykorzystano w nim chińskiego drona M600 Pro, który pod względem możliwości najlepiej pasował do tego badania.

Oczywiście w eksperymencie nie wykorzystano standardowego modelu, lecz wcześniej poddano go odpowiednim modyfikacjom. Dołożono do niego elektronikę, która przede wszystkim pozwoliła wzmocnić sygnał, aby pilot miał nad nim nieustanną kontrolę. Zamontowano w nim również oświetlenie, kilka kamer, lokalizatory GPS oraz system odzyskiwania. Oczywiście dla bezpieczeństwa ładunku oraz przechodniów maszyna otrzymała również spadochron, który w razie awarii bezpiecznie sprowadziłby ją na ziemię.

drony
Źródło: Unither Bioelectronics, Bromont QC

Zdemontowano również podwozie, zastępując je chłodzonym pojemnikiem, specjalnie przeznaczonym do transportu narządów. Gdy uznano, że konstrukcja spełnia wymagania testu, rozpoczęto loty testowe. Po 400 takich przelotach, podczas których przenoszono różne ładunki uznano, że maszyna jest gotowa do właściwego sprawdzianu.

Podczas lotu testowego dron wystartował ze szpitala Toronto Western z ładunkiem płuc pobranych od dawcy. Następnie poleciał do oddalonego o 2 km Toronto General Hospital, gdzie pacjent oczekiwał na ich wszczepienie.

Eksperyment był tylko sprawdzianem koncepcji, dzięki któremu udało się potwierdzić, że drony nadają się do transportu narządów. Oczywiście nie oznacza to, że teraz masowo będą je przewozić, gdyż wcześniej muszą zostać wprowadzone odpowiednie przepisy, które to umożliwią. Ale eksperyment pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe i w przyszłości pozwoli znacznie skrócić czas transportu cennych organów.

You may also like...