Drony pomogły przeszmuglować do Chin tysiące iPhone’ów

Chińskie media informują o rozbiciu szajki przemytników, która przeszmuglowała do Chin iPhone’y o wartości 79 mln dolarów. Wykorzystując drony, przemycali je z Hong Kongu do Shenzen.

Drony to nie tylko zabawki, którymi można wykonywać ewolucje w powietrzu lub filmować z lotu ptaka. Wiele z tych urządzeń ma spory udźwig, a to otwiera zupełnie nowe możliwości przed przemytnikami.

Szczególny problem mają z nimi amerykańskie władze, które muszą walczyć z kontrabandą przemycaną do więzień. Ale okazuje się, że z tego typu zastosowaniem bezzałogowców można spotkać się na całym świecie. Chińska gazeta Legal Daily informuje o rozbiciu szajki przemytników, którzy przerzucili przez granicę tysiące iPhone’ów o wartości około 79 mln dolarów.

Przemytnicy wykorzystali drony (sprawdź ceny dronów) do stworzenia całej linii transportowej, służącej do przerzucania smartfonów z Hong Kongu do chińskiego Shenzen. Bezzałogowce nie były jednak bezpośrednio używane do transportowania ładunku. Posłużyły jedynie do przeciągnięcia lin pomiędzy dwiema lokacjami i w ten sposób powstał swej rodzaju system transportowy osadzony na bloczkach. Następnie do taśmociągu podczepiano niewielkie paczki, po 10 telefonów w każdej z nich. Działalność prowadzona była po zmroku i jak informują dziennikarze, każdej nocy przemytnicy mogli w ten sposób przerzucić 15 tys. iPhone’ów.

Biznes prowadzony był na szeroką skalę, gdyż jak informują media, policja znalazła łącznie sześć takich systemów transportowych i zatrzymała 26 osób zamieszanych w ten proceder. Co ciekawe pierwsze sygnały o przemycie pojawiły się już w zeszłym roku. Kilka miesięcy trwało jednak zbierania dowodów i koordynacja działań.

drony

Źródło: Legaldaily.com.cn

You may also like...