Drukarki 3D pozwolą naprawić kręgosłup

Wypadki chodzą po ludziach i czasem może się tak zdarzyć, że w wyniku urazu zniszczymy sobie dyski kręgosłupa, przez co stracimy pełną mobilność. Na szczęście nowinki technologiczne są w stanie to naprawić.

Naukowcy z Cornell University, pod kierownictwem doktora Lawrence J. Bonassera, opracowali pionierską operację kręgosłupa, której opis może pasować bardziej do filmu sci-fi, niż prawdziwego świata. Otóż ich metoda polega na naprawianiu kręgosłupa, za pomocą drukarki 3D wypełnionej bio-atramentem składającym się z komórek macierzystych, które są w stanie naprawić uszkodzone kręgi.

Jest to już kolejny projekt doktora Bonassera związany z technikami drukowania 3D. Wcześniej opracował m.in. metodę tworzenia niemal idealnej protezy ludzkiego ucha, jednak jego najnowszy wynalazek jest jeszcze bardziej zaawansowany i może pomóc milionom ludzi na całym świecie.

Sala operacyjna, na której wykonywany jest zabieg, jest wyposażona w urządzenie z głowicą drukującą oraz skaner. Tuż po przygotowaniu pacjenta do operacji, głowica rozpoczyna proces drukowania, wstrzykując komórki macierzyste w określone miejsca kręgosłupa. Po zakończeniu procesu, komórki zaczynają wykonywać swe zadanie, mnożąc się i produkując zupełnie nową tkankę kręgu. Po kilku tygodniach proces zostaje zakończony, zaś pacjent może się pochwalić zupełnie nowym kręgiem.

Tak przynajmniej wygląda teoria, bo na razie przeprowadzano badania tylko około 100 szczurach, ale ich wyniki są bardzo obiecujące. Bonnaser twierdzi, że szczury, u których dysk kręgowy został zregenerowany, resztę swego życia przeżyły z pełną mobilnością. W niektórych przypadkach udał się stworzyć całkowicie nowy dysk kręgowy, drukowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Zabieg wymiany dysku jest oczywiście dużo bardziej inwazyjny, niż tylko jego naprawa, ale opcje są dużo lepsze dla pacjenta, niż poprzednio stosowane metody.

Nie wiadomo jeszcze kiedy nowa metoda leczenia kręgosłupa mogłaby wejść do powszechnego użytku.

Źródło: Freepatentsonline.com

You may also like...