Huawei zmniejszy produkcję smartfonów o ponad połowę

Dla Huawei nadchodzą trudne czasy. Według najnowszego raportu Nikkei, w tym roku chiński gigant zmniejszy produkcję smartfonów o około 60 procent.

Ostatni rok nie był dla Huawei szczególnie udany. Sankcje nałożone przez administrację Donalda Trumpa poważnie zaszkodziły interesom chińskiego giganta. Najpierw utrata licencji na Androida, a potem zakaz sprzedaży koncernowi amerykańskiej technologii poważnie pokrzyżował plany podboju rynku. Z powodu tej decyzji firma utraciła dostęp do procesorów, pamięci RAM, a także aparatów fotograficznych, co bardzo wpłynęło na jej możliwości produkcyjne.

Ten rok może być tym względem jeszcze gorszy. Wprawdzie parę dni temu szef koncernu zdementował pogłoski mówiące o planach sprzedaży działu smartfonów, więc firma nie porzuca tego sektora. Jednakże ich dostępność może być jednak mocno ograniczona.

Według Nikkei, chiński gigant powiadomił swych dostawców podzespołów, że wyprodukuje znacznie mniej smartfonów niż w 2020 roku. Raport sugeruje, iż koncern w całym bieżącym roku planuje zamówić podzespoły wystarczające do stworzenia około 70-80 mln urządzeń. Jest to około 60 procent mniej niż rok temu, kiedy to koncern wyprodukował 189 mln smartfonów. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli porównamy ją do 2019 roku, kiedy to sprzedano 240 mln urządzeń mobilnych.

Firma ogranicza produkcję, gdyż nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby podzespołów dla urządzeń 5G. Musi więc skupić się na wytwarzaniu sprzętu korzystającego z technologii 5G. Nie oznacza to oczywiście, że w tym roku nie wprowadzi na rynek żadnych urządzeń 5G, gdyż jednym z nich ma być Huawei P50. Będzie ich jednak znacznie mniej.

Niektórzy dostawcy uważają jednak, że koncern w tym roku wyprodukuje znacznie mniej urządzeń niż sugeruje raport Nikkei. Źródła twierdzą, że prawdopodobnie będzie ich zaledwie 50 mln. Jeżeli te informacje się sprawdzą, wówczas chiński gigant utraci swą obecną pozycję na rynku urządzeń mobilnych i w przyszłości może być bardzo trudno ją odzyskać.

Huawei

Źródło

You may also like...