W App Store jest coraz więcej aplikacji naruszających regulamin Apple

Apple ma poważny problem z bezpieczeństwem aplikacji w App Store. Pojawia się w nim coraz więcej programów, które naruszają regulamin koncernu.

Parę tygodni temu rozpętała się niemała afera, gdy okazało się, że Facebook i Google oferują aplikacje, które płacą użytkownikom za zbieranie o nich danych. Śledztwo ujawniło, że obie firmy potrafią omijać tzw. Certyfikaty Korporacyjne i dzięki temu umieszczają w cyfrowych sklepach aplikacje niezgodne z regulaminem.

Śledztwo objęło także na Apple, gdy okazało się, że firma pozwala instalować aplikacje bez zwyczajowego procesu ich oceny. Jego wyniki opisane przez witrynę Techcrunch są bardzo niepokojące. Redaktorzy odkryli bowiem, że w oficjalnym sklepie jest znacznie więcej aplikacji omijających Certyfikaty Korporacyjne. Są tam nawet takie programy, których nigdy nie powinno się dopuścić do sprzedaży w cyfrowym sklepie. Znaleziono bowiem aplikacje hazardowe oraz programy zawierające treści dla dorosłych, które ewidentnie nie są zgodne z regulaminem amerykańskiego koncernu.

Należy tu wyjaśnić, że Apple przyznaje firmom Certyfikaty Korporacyjne, aby mogły prowadzić wewnętrzne testy aplikacji tworzonych dla iOS. Chodzi o to, by przedsiębiorstwa mogły instalować aplikacje bez każdorazowego przechodzenia zwyczajowego procesu ich oceny po aktualizacji programu. Oszczędza to deweloperom czas i przyspiesza pracę nad programem, który trafia następnie do App Store.

W przypadku Apple, program dla przedsiębiorców nie jest jednak tak ścisły jak powinien być. Dołączające do niego firmy poddawane są jedynie pobieżnemu sprawdzeniu. Wystarczy bowiem zapłacić 299 dolarów i odczekać cztery tygodnie. Praktycznie każdy może więc otrzymać Certyfikat Korporacyjny i używać go do instalacji aplikacji naruszających regulamin Apple.

App Store

Źródło: Techcrunch.com

You may also like...