Zmotoryzowane drzewko bonsai przyszłością domowej roślinności

TDK pokazało wizję tego, jak w przyszłości może wyglądać nasza domowa roślinność. Bons-AI to zaawansowane technologicznie drzewko bonsai, które może poruszać się po domu w poszukiwaniu światła.

Wiele osób uwielbia domowe roślinki, ale nie każdy potrafi się nimi prawidłowo zajmować. Mają za mało światła, temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska lub za wysoka, a utrzymanie odpowiedniej wilgotności także bywa problemem. Powstają więc elektroniczne doniczki, wyposażone w komputery oraz odpowiednie akcesoria, które same zajmą się zapewnieniem właściwych warunków.

Znacznie dalej idzie firma TDK, która zaprezentowała drzewko bonsai przyszłości. Koncept nazywa się Bons-AI i jest skomputeryzowaną i zmotoryzowaną rośliną. Jej podstawą jest inteligentna doniczka, którą wyposażono w napęd umożliwiający przemieszczanie się całego drzewka. W ten sposób może samodzielnie poszukać miejsca o lepszym nasłonecznieniu.

W doniczce znajdują się także kamery umożliwiające przemieszczanie się, sensory ruchu, czujniki wilgotności, sensor natężenia światła itp. Jest także mały panel solarny i bezprzewodowa ładowarka, a całością steruje mikroprocesor.

Przez większość czasu Bons-AI zachowuje się jako prosty inteligentny głośnik. Czasem jednak potrzebuje pomocy człowieka, gdy np., sensor wilgotności wykryje potrzebę podlania. Wówczas doniczka zmieni kolor, a dodatkowo poprosi właściciela o podlanie.

Bons-AI nie jest jednak komercyjnym produktem, więc nie da się go na razie kupić. To jedynie demonstracja możliwości nowoczesnej technologii.

drzewko bonsai

Źródło: Attractingtomorrow.tdk.co.jp

You may also like...